Ağrıyan boğazı silmək doğrudur?
Ağrıyan boğazı silmək doğrudur?Fəsildən asılı olmayaraq həm uşaqlarda, həm böyüklərdə boğaz ağrısı, hərarətin qalxması, boğaz ətlərinin böyüməsi, iltihablanması, qızarması kimi hallar çox tez-tez rast gəlinir. Uşaqlarda bu hallar baş verəndə, kəskinləşən faringit zamanı, angina dediyimiz damaq badamcıqlarının iltihabı olduğu vaxt valideyinlər uşaqları həkimə aparmadan ev şəraitində boğazını sildirir.
Bu nə dərəcədə doğrudur?
Mövzu ilə bağlı LOR cərrah, həkim Nigar Muradova BiG.AZ-a açıqlamasında deyib ki, irinli proses zamanı boğazı silmək heç bir şəkildə məsləhət görülmür:
"Damaq badamcıqları limfoid toxumalardır, onların funksiyası mikroblarla mübarizə aparmaq, onları məhv etməkdir. Damaq badamcıqları infeksion xəstəlik zamanı böyüyür, üzərləri irinli ərplə örtülür, qızarırlar. Bunlar əslində mübarizəni göstərən əlamətləridir. Yüksək hərarət 38-39 dərəcə qızdırma ilə bir infeksion mənbəni silməyə çalışmaq, ona mexaniki təsir etmək həmin pasientə zərər verməkdən başqa bir şey deyil. Ümumiyyətlə irinli proses zamanı boğazı silmək heç bir şəkildə məsləhət görülmür. Hələ-hələ boğaz qarqaraları, spreylər olan müasir dövrdə mexaniki təsir edərək boğazı təmizləməyə çalışmaq heç məsləhət görülmür. Çünki hər bir halda damaq badamcıqları arı yuvası kimi lakunalar və folikullar dediyimiz yuvacıqlardan ibarətdir. Boğazı sildiyimiz zaman boğazın üzərində olan ərpin və irinin bir hissəsini götürmüş olacağıq. Hansı ki, daha dərinlərdə bu iltihab prosesi heç də sönməmiş olacaq və müvəqqəti yaxşılaşma görsək belə daha sonra sepsisə qədər ciddi ağırlaşmalara səbəb ola bilər.
Əlbətdə ki, müalicə həkim tərəfindən təyin olunmalıdır. Ev şəraitində isə bol maye qəbulu, spreylərdən istifadə edərək müdaxilə etmədən daha effektiv, daha da yaxşı olmaq mümkündür, nəinki boğazı silməyə çalışmaq, oradan irini xaric etməyə çalışmaq. Çünki hər bir halda mexaniki təsir nəticəsində, boğaz silməsi nəticəsində yarana biləcək ağırlaşmalar, verəcəyimiz xeyirdən daha təhlükəli və daha çoxdur".