"Tahir Əkbəri atasının məzarında dəfn ediblər" - Video
"Tahir Əkbəri atasının məzarında dəfn ediblər" - VideoƏməkdar artist Aybəniz Haşımova mərhum bəstəkar, Əməkdar mədəniyyət işçisi tahir Əkbərin ölümündən əvvəl çəkilən son videosunu paylaşıb.
Axşam.az xəbər verir ki, müğənni onla bağlı xatirələrini bölüşərək bunları qeyd edib. Haşımova bildirib ki, Tahir Əkbəri dəfn etmək üçün yer belə tapılmayıb:
"O gün onu son dəfə çəkirmişəm, heç xəbərim yox. Tahir Əkbər soruşdu ki, çəkirsən? Çəkmə, nə olar, sonra götürüb qoyacaqsan internetə. İstəmirəm... Dedim ki, yaxşı çəkməyəcəyəm. Çəkdim, amma internetə qoymadım. Gizlincə ailəsinə göndərdim. Axır vaxtlar beyin əməliyyatından sonra onunla olan hər anı çəkib saxlamaq istəyirdim.
Noyabrın 2-si və Tahir Əkbərin son çəkilişi... Nə yaxşı ki, bu videonu çəkmişəm. Hətta ona qoşulub bir zümzümə etmişəm.
Çox təvazökar, alicənab, aristokrat idi, musiqiləri onun daxili dünyasının aynasıydı. Yeri heç vaxt dolmayacaq, nəhəng bəstəkar. Hər nöqtə, vergülü bir qızılgül baxçası idi, düzülmüşdü onun not sətirlərinə. Mahnıları özündən xoşbəxt doğulmuşdu. Özü isə bu dünyada xoşbəxt ola bilmədi. Allah bir tərəfdən verəndə, digər tərəfdən mütləq alırmış. Görünür necə şanssız doğulubmuş ki, bir qəbir yeri belə ona qismət olmadı. Sonda atasının məzarını açıb, balasını onun qucağına qoydular. Sanki, balana yiyə dur, biz sahib çıxa bilmədik, dedik. Bu da həyatın ədalətsiz, qəddar, acımasız həqiqəti. Eybi yox, əsas odur ki, atasının qucağındadır. Yoxsa ona dəfn üçün verilən qurbağa gölünün ətrafında, qamışlığın içindən səslənən qurbağaların kəsilməyən səsindən bəstəkarın illərlə ana laylasını, büllur səsilə oxuyan dahi Şövkətimizin avazını qurbağaların qurultusu bəstəkara unutduracaqlardı. Olan-qalan beynini də onların səsi dağıdacaqdı.
Neçə ildir noyabrın 2-də qızı Bəhriyyə, həyat yoldaşı Aybəniz xanım gedib onu ziyarət edirlər, gülünü qoyub gəlirlər. Onun da nağılının sonu belə bitdi, əbədi rəhmət olsun sənə, Tahir Əkbər".