"İlham Əliyevin müharibə dövründəki fəaliyyəti onun mükəmməl siyasi ideoloq olmasının xəbərçisidir" - Politoloq
"İlham Əliyevin müharibə dövründəki fəaliyyəti onun mükəmməl siyasi ideoloq olmasının xəbərçisidir" - Politoloq"Zəfər günü məhz Prezident İlham Əliyevin Şuşanın işğaldan azad edilməsini açıqladığı anla yaddaşlarda qalacaq".
Bunu Sonxeber.az-a açıqlamasında politoloq Paşa Bayramov 44 günlük müharibədə qazandığımız böyük qələbədə Ali Baş Komandanın rolu haqqında danışarkən deyib.
Politoloq bildirib ki, İlham Əliyevin müharibə dövründəki fəaliyyəti onun mükəmməl siyasi ideoloq olmasının xəbərçisidir. Belə olan halda xalqda artıq ilk günlərdən bu müharibənin nəticəsinin nə olacağına dair bir şübhə qalmırdı:
"20-ci əsrin sonlarında bir çox fərqli səbəblərdən dünyada müxtəlif münaqişələr yaranmağa başladı. Buraya biz cənubi Avropada sonda Serbiyanın NATO tərəfindən bombalanması ilə nəticələnən müharibələri qata bilərik. O qətliamlardan heç də geri qalmayacaq qədər müstəsna vəhşiliklə yenicə müstəqillik əldə etmiş ölkəmizə qarşı Ermənistanın hücumları başladı. Daha sonra isə hər bir azərbaycanlının yaddaşına həkk olunan ağır günlər başladı. Uzun illər Azərbaycanı, bu gənc Respublikanın vətəndaşlarını daxili qaçqın həyatı gözləyirdi. Bütün bu münaqişənin sarsıtdığı və iqtisadiyyatının zədələndiyi Azərbaycan, əvvəlcə daxili siyasət arenasında məhz mərhum Prezident Heydər Əliyevin rəhbərliyində stabilliyə sahib oldu. Daha sonra isə tarixi labüdlük hakimiyyətə İlham Əliyevin gəlməsi ilə davam etdi. Bu labüdlük isə birmənalı olaraq işğalda olan torpaqların azad olunması idi. Aydın məsələdir ki, Azərbaycan Respublikası onun ərazisinin 20%-nin işğalı ilə barışmayacaq. Burada əsas diqqət çəkilməli olan məsələ isə diplomatik arenada daim münaqişəni silahsız həll etməyə cəhd edən tərəfin Azərbaycan olmasıdır. Bəlkə də dünya tarixində bu qədər haqsızlığa məruz qalsa da, yenə də təmkinli şəkildə qan tökmədən torpaqlarını geri almağa çalışan başqa siyasi təfəkkür olmayıb.
44 günlük müharibə isə sadəcə olaraq sonun başlanğıcı oldu. Bu son bizim üçün torpaqlarımızın işğalının sonu, Ermənistan üçün isə bir dövlət kimi varlığının təhlükəyə düşməsinin başlanğıcı oldu. Bu gün artıq İlham Əliyev rəhbərliyi ilə Azərbaycan lazım olan nə var idisə, onu da etdi. Diplomatik arenada mübarizə aparsa da uzun illər ölkə siyasəti silahlanma prosedurunu da daim nəzərdə saxladı. Nəticədə müharibənin, Vətən torpaqlarının azadlığı uğrunda gedən döyüşlərin ilk günündəcə Ermənistan və Azərbaycan orduları arasında açıq güc fərqi ortaya çıxdı. 44 gündəcə düşmənin qurduğu müdafiə sistemləri məhv edildi. Təbii ki, bu uğurlarda əsas pay sahibi ordunun Ali Baş Komandanıdır.
Müharibələr əsasən liderlərin qətiyyəti ilə qazanılır. Əgər həmin liderin komandanlığı altında ideal, sistemli ordu varsa burada artıq liderin keyfiyyətləri ilə birlikdə ordunun qələbəsi qaçınılmaz faktor yaradır. Bütün ümumi döyüşün sonu isə xalqın yaddaşında daim dramatik təsvirə malik Şuşanın küçə döyüşləri ilə alınması ilə taclandı. Hələ uzun illər Zəfər günü məhz Prezident İlham Əliyevin Şuşanın işğaldan azad edilməsini açıqladığı anla yaddaşlarda qalacaq. Müharibə zamanı Azərbaycan xalqının öz prezidentinə güvəni tam idi. Bunun da özü xas səbəbləri var. Xalq döyüş anında mütləq qərar sahibi şəxsləri tez-tez görmək onların səsini eşitmək istəyir. Belə olan halda az qala hər bir kəndin, şəhərin, qəsəbənin nəzarətə alınmasını İlham Əliyevin gərək sosial şəbəkə, gərəksə də televiziya vasitəsilə xalqa çatdırması onun mükəmməl siyasi ideoloq olmasının xəbərçisidir. Belə olan halda xalqda artıq ilk günlərdən bu müharibənin nəticəsinin nə olacağına dair bir şübhə qalmırdı. Artıq Cənubi Qafqazda ərazi problemini həll etmiş, ideal ordu sisteminə malik, güclü Azərbaycan var".