"Azərbaycan xalqı 44 günlük zəfər yolunda öz birliyini, mübarizliyini, dönməzliyini sübuta yetirmiş oldu" - Emin Tarverdiyev
"Azərbaycan xalqı 44 günlük zəfər yolunda öz birliyini, mübarizliyini, dönməzliyini sübuta yetirmiş oldu" - Emin Tarverdiyev27 sentyabr 2020-ci il - Azərbaycan, o cümlədən dünya hərb tarixinə qızıl rəqəmlərlə yazılmış şanlı zəfərimizin başladığı gündür. Vətən müharibəsi, "Dəmir yumruq" əməliyyatı, İkinci Qarabağ savaşı kimi də adlandırılan bu 44 günlük şanlı zəfər tarixindən artıq iki il ötür…
Düşmən işğal etdiyi torpaqlarımızda 30 il ərzində bərkimiş, Ohonyan səddi çəkmiş, hətta özünə o qədər arxayın olmuşdu ki, növbəti müharibədə Bakıda oturacağını düşünürdü.
Buna görə də, dəfələrlə atəşkəsi pozur, cəbhədə təxribat yaratmağa çalışırdı.
Nəhayət, o gün - 27 sentyabr Azərbaycan Respublikası Prezidenti, Ali baş komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan silahlı qüvvələri Ermənistanın ardıcıl təxribatlarına qarşı qəti addımlar atdı. Sanki illər, qərinələr, əsrlər çarpışırdı 44 günün içində. Dünya xəritəsində ərazicə kiçik, amma mövqeyinə görə dünyanın ən əhəmiyyətli coğrafiyasında yerləşən Azərbaycan dövləti bütun dünyaya əsl döyüşün, rəşadətli ordusunun gücü ilə düşmənin necə məğlub edildiyini göstərdi. O gücü ki, heç bir beynəlxalq təşkilat, heç bir bəyanat və danışıqlar vasitəsilə 30 il ərzində həll olunmayan məsələlər 44 gündə həll olundu. Beynəlxalq aləmin müşkülə çevirdiyi Qarabağ problemi beynəlxalq güclərin gözü qarşısında Azərbaycan ordusunun gücü ilə həll olundu.
Necə güclü, necə qüdrətli dövlətimiz var imiş, necə əzmkar, necə vətənpərvər, mərd ürəkli, igid xalqımız var imiş, sözlərdə deyil əməllərdə gördük və bir daha əmin olduq ki, tariximiz boyu böyük qələbələr qazanan Ordumuzun gücü nəyə qadirdir. Hər gün yeni bir zəfəri daddırdı bizə. Dağlıq Qarabağ daxil olmaqla işğal altında olan ətraf rayonların bir - bir düşmən tapdağından azad olunması tariximizin ən parlaq səhifəsinə, xalqımızın qürur mənbəyinə çevrildi. Torpaqlarımızdan ayrı qaldığımız 30 ilin nisgili, ağrı-acısı vulkan olub 44 gündə püskürdü və bu vulkandan çıxan od-alov düşməni yandırdı.
Son illərdə gərginləşən vəziyyət düşmən ilə hesablaşmaq vaxtı çatdığını aşkar göstərirdi, belə ki, 2016-cı il aprel döyüşləri 1994-cü ildə atəşkəs haqqında saziş imzalandıqdan sonra baş vermiş ən şiddətli döyüşlər idi. Döyüşlər böyük zəfərin başlanğıcı kimi Azərbaycan ordusunun qələbəsi ilə nəticələndi. Bundan sonra Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri ATƏT-in Minsk Qrupuna həmsədrlik edən ölkələrin rəsmilərinin iştirakı ilə Vyanada görüşdülər. Daha sonra isə Rusiya prezidentinin də iştirakı ilə Sankt-Peterburqda üçtərəfli danışıqlar keçirildi. Azərbaycan bir daha bəyan etdi ki, sülh yolunun tərəfdarıdır, lakin lazım gəlsə bütün gücünü və əzmini göstərmək iqtidarındadır.
Aprel döyüşlərindən 4 il sonra 2020-ci ilin iyul ayında Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu sahəsində şiddətli döyüşlər baş verdi. Ermənistan ordusu artilleriya, iriçaplı silahlar və minaatanlardan istifadə etməklə Tovuz rayonu istiqamətindəki mövqelərimizə hücum etdi. Azərbaycanın qüdrətli ordusu tərəfindən düşmənin xain hücumunun qarşısı alındı və işğalçılara ağır zərbə endirildi. Həmin döyüşlər zamanı 1 nəfər mülki vətəndaşımız həlak oldu, general-mayor Polad Həşimov və polkovnik İlqar Mirzəyev də daxil olmaqla böyük şücaət göstərən 12 hərbçimiz şəhidlik zirvəsinə yüksəldi. Bu, bir daha sübut etdi ki, qüdrətli ordumuzun yüksək rütbəli zabitləri əsgər arxasında gizlənmir, döyüş tapşırıqlarını ləyaqətlə yerinə yetirirlər. Qələbə ilə yekunlaşan 5 günlük Tovuz döyüşləri Azərbaycanın uzun illər işğal altında olan torpaqlarının azad olunmasına yol açdı. Bu döyüşlər şanlı qələbə üçün bir qığılcım rolunu oynadı...
Biz bu döyüşlərdən sonra Bakıda başladılan - səngərlərin şin ilə bərkidilməsinə aksiyasına dəstək olaraq, hər gün dostlarla birgə bu işdə əlimizdən gələni etməyə çalısdıq. Bundan əlavə, hələ pandemiyanın qızğın çağında dostlarla birgə 1992-ci ildə Ağdərədə şəhid olmuş İsmayıl Şərbətovun ailəsi yaşayan evi köklü şəkildə təmir etdirməyi bacardıq.
Haqq savaşımız dövründə Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev yalnız hərb meydanında müzəffər sərkərdə kimi deyil, diplomatik sferada da hünər və cəsarət sərgilədi, informasiya müharibəsində Azərbaycanın haqq səsi olmaqla, dahi lider kimi mübarizlik rəmzinə çevrildi.
44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı şəhərləri, Zəngilan rayonunun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələri, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsini və bir çox kəndləri, Tərtər rayonunun Suqovuşan kəndi, Xocalı və Laçın rayonlarının bir neçə kəndləri daxil olmaqla, ümumilikdə, 300-dən çox yaşayış məntəqəsi, o cümlədən Ağdərə, Murovdağ və Zəngilan istiqamətlərində mühüm strateji yüksəkliklər işğaldan azad edildi. Azərbaycan əsgəri yüksək qəhrəmanlıq, vətənpərvərlik, döyüş əzmi, fiziki güc və iradə nümayiş etdirərək, yüngül silahlarla, əlbəyaxa döyüşlərlə düşməni məhv etdi.
Noyabrın 8-də 28 illik həsrətdən sonra Azərbaycan xalqı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən və rəmzi məna daşıyan Şuşa şəhəri işğaldan azad edildi. Şuşanı düşməndən azad edən Prezident, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev, ilk növbədə, fiziki-mənəvi və siyasi sələfi – ulu öndər Heydər Əliyevin vəsiyyətini gerçəkləşdirdi. Beləliklə, ata vəsiyyəti, oğul qətiyyəti, xalq-lider birliyi Şuşanın tarixi qurtuluşunu şərtləndirdi. Xalqımız Prezident İlham Əliyevin dilindən Şuşanın azad olunması xəbərini eşidərək, həmin günlərdə ən xoşbəxt, unudulmaz anlarından birini yaşadı. Şuşanın azad olunması Azərbaycan müasir tarixinə ən şanlı səhifələrdən biri kimi yazıldı. Milli birlik, dəyanət və ləyaqət rəmzinə çevrilən Şuşa şəhəri xalqımızın tarixini, mədəniyyətini, ruhunu ifadə edir. Şuşanın azad edilməsi həm də "Dəmir yumruq" əməliyyatının zirvə nöqtəsi idi.
2022-ci ilin "Şuşa ili" elan edilməsi, ilk növbədə, ulu öndər Heydər Əliyevin "Şuşasız Qarabağ, Qarabağsız Azərbaycan yoxdur" tezisinin real həyata transferidir. Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin regionda ən abad və müasir zonaya çevriləcəyini ilk gündən qətiyyətlə bəyan etmiş Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə postmüharibə mərhələsində həyata keçirilən kompleks tədbirlər sistemli və ardıcıl xarakter daşıyır.