"Bizim beynəlxalq siyasətimiz Azərbaycanın milli maraqlarına uyğun bir siyasətdir"- DEPUTAT
"Bizim beynəlxalq siyasətimiz Azərbaycanın milli maraqlarına uyğun bir siyasətdir"- DEPUTAT"Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi yalnız döyüş meydanında getmədi. Bu müddət ərzində Prezident İlham Əliyev diplomatiya cəbhəsində də mübarizə apardı, ölkəmizə olan təzyiqlərə, təsirlərə qarşı özünün siyasi iradəsini, əzmkarlığını nümayiş etdirdi. Qarabağ münaqişəsinin yalnız Azərbaycan xalqının maraqları çərçivəsində həll oluna biləcəyini bütün dünyaya bəyan etdi. Prezidentimizin ardıcıl, məqsədöyünlü siyasəti sayəsində qardaş Türkiyə başda olmaqla dost və tərəfdaş ölkələrin siyasi və mənəvi dəstəyi Azərbaycanın diplomatik uğurlarını, siyasi mövqeyini daha da möhkəmləndiridi. Məhz bu hərbi-siyasi mübarizənin nəticəsində regionda yeni düzən, reallıqlar və fərqli geostrateji şərait yarandı.
Azərbaycan heç bir siyasi bloka qoşulmur. Təbii ki, bu, sadə bir siyasət deyil. Cənab Prezident İlham Əliyev həmişə bildirir ki, bizim beynəlxalq siyasətimiz Azərbaycanın milli maraqlarına uyğun bir siyasətdir. Dövlətlərlə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrimiz var".
Bunu Sonxeber.az saytına Milli Məclisin deputatı Musa Quliyev deyib.
"Vətən müharibəsindən qalib çıxan dövlətimiz regionda əbədi sülhü qazanmaq üçün səylərini bu gün uğurla davam etdirir. Özünün konstruktiv, ədalətli mövqeyini müxtəlif formatlı danışıqlar masasında və diplomatik gedişlərdə ən yüksək səviyyədə göstərir. Əminliklə söyləyirik ki, tarixi Zəfərdən sonra qalib ölkə kimi Azərbaycanın bölgədə rolu və çəkisi, dünyada nüfuzu daha da artıb, ölkəmiz artıq sözün bütün mənalarında söz sahibinə çevrilib. Artıq dünyanın güc mərkəzləri, siyasi çevrələr birmənalı şəkildə Azərbaycanla hesablaşır, onun qalib ölkə kimi danışıqlar masasında diktə etdiyi şərtlərlə birmənalı olaraq razılaşır.
Vətən müharibəsi günlərində olduğu kimi tarixi Zəfərdən sonra əldə edilmiş diplomatik uğurların, azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən möhtəşəm layihələrin, aparılan bərpa-quruculuq işlərinin sayəsində bu günlər hər birimiz tarixi anlar yaşayırıq. Azərbaycanda demək olar elə bir gün yoxdur ki, hansısa əlamətdar bir hadisənin, tarixi bir məqamın şahidi olmayaq. Qələbədən sonra ölkəmiz hər gün daha da qüdrətlənir, hər gün tariximizə ilklər yazılır. Bütün bunlar bizim hər birimizin qəlbini qürur və fərəh hissi ilə doldurur. Ötən ilin dekabr ayının 10-da Azadlıq meydanında keçirilən və tariximizə ilk Zəfər Paradı kimi düşən şanlı gün yaddaşımıza əbədi həkk olundu. Zəfər Paradı qalib Azərbaycanın qüdrətini, gücünü bir daha bütün dünyaya nümayiş etdirdi".