Dövlət qurumunun geyim forması və fərqləndirmə nişanları dəyişib - SİYAHI
Prezident İlham Əliyev "Azərbaycan Respublikası dövlət vergi orqanlarının tanınma nişanı, vəzifəli şəxslərinin xüsusi geyim forması və fərqləndirmə nişanları haqqında Əsasnamə"yə dəyişiklik edilməsi ilə bağlı Fərman imzalayıb.
"Report" xəbər verir ki, Fərmana əsasən, dəyişikliklər aşağıdakı kimi olacaq:
- Dövlət Vergi Xidmətinin tanınma nişanı dairəvi formada olacaq. Qızılı xətlə haşiyələnmiş və üzərində xüsusi kompozisiya təsvir olunub;
- Tanınma nişanının yuxarı hissəsində ağ fon üzərində qızılı rəngdə yarımdairə formasında "Azərbaycan Respublikası" və onun aşağısında "İqtisadiyyat Nazirliyi" sözləri yazılıb;
- Tanınma nişanının mərkəzində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gerbinin təsviri əks olunub;
- Ağ fon üzərində qızılı rənglə təsvir edilmiş üçbucaq formalı elementlər Dövlət Gerbinin ətrafında dairə yaratmış və həmin 4 dairənin aşağı hissəsində ağ fon üzərində qızılı rəngdə "Dövlət Vergi Xidməti" sözləri yazılıb;
- Tanınma nişanının aşağı hissəsində "Dövlət Vergi Xidməti" sözlərinin hər iki yan tərəfi qızılı rəngli qövsvari sünbüllə haşiyələnib;
- Tanınma qol nişanı göy rəngdədir, pambıq parça üzərində polivinilxlorid (PVX) materialdan istifadə edilməklə preslənmə yolu ilə hazırlanır.
- Tanınma döş nişanı ağ rəngdədir və vəzifəli şəxslərin üçdüymə köynəyinin üzərinə toxunub;
- Tanınma qol və döş nişanları dairəvi formadadır, 5 qızılı xətlə haşiyələnmişdir, üzərində xüsusi kompozisiya təsvir olunub;
- Dairənin ümumi diametri 80 mm, üçbucaq formalı elementlərin Dövlət Gerbinin ətrafında yaratdığı dairənin diametri isə 48 mm-dir;
- Tanınma qol və döş nişanlarının yuxarı hissəsində qızılı rəngdə yarımdairə formasında "Azərbaycan Respublikası" və onun aşağısında "İqtisadiyyat Nazirliyi" sözləri yazılıb;
- Tanınma qol və döş nişanlarının mərkəzində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gerbinin təsviri göstərilib;
- Qızılı rənglə təsvir edilmiş üçbucaq formalı elementlər Dövlət Gerbinin ətrafında dairə yaratmış və həmin dairənin aşağı hissəsində qızılı rəngdə "Dövlət Vergi Xidməti" sözləri yazılıb;
- Tanınma qol və döş nişanlarının aşağı hissəsində "Dövlət Vergi Xidməti" sözlərinin hər iki yan tərəfi qızılı rəngli qövsvari sünbüllə haşiyələnib;
- Qadınlar üçün yay çəkməsinin dabanının hündürlüyü 5 sm, kişilər üçün yay və qış çəkməsinin dabanının hündürlüyü isə 2,5 sm-dir.