Bəstəkarlar İttifaqında yubiley gecəsi - FOTO
Bəstəkarlar İttifaqında yubiley gecəsi - FOTOTanınmış Musiqişünas Zemfira Qafarovanın 80 illiyinə həsr olunmuş kitabın təqdimatı keçirilib.
21 noyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Bəstəkarlar İttifaqında görkəmli musiqişünas, Azərbaycanın Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, professor Zemfira Qafarovanın 80 illik yubileyi münasibətilə yeni nəşr olunmuş "Seçilmiş məqalələr" adlı kitabının təqdimatı keçirilmişdir. Kitabın tərtibçi-redaktoru musiqişünas Nərgiz Qulamovadır. Məqalələr toplusu 3 hissədən ibarətdir: Zemfira Qafarovanın dərc olunmuş məqalələri və müsahibələri; onun haqqında yazılmış məqalə və müsahibələr; Zemfira xanımın 75 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktiki konfrans materialları. Kitab "Renessans" nəşriyyatında çap olunmuşdur.
Zemfira Qafarova tədqiqatçı-alim, pedaqoq və ictimai xadim kimi Azərbaycan musiqişünaslığına dəyərli töhfələr vermişdir. Onun Azərbaycanın görkəmli bəstəkarları haqqında yazdığı monoqrafiya, müxtəlif tədbirləri əks etdirən məqalə və resenziyalar, televiziya və radio verilişlərində və konsert salonlarında çıxışları Azərbaycan mədəniyyət tarixinin əvəzsiz xəzinəsidir. Zemfira Qafarovanın çoxşaxəli yaradıcılığında pedaqoji fəaliyyəti də önəmli yer tutr. Onun illərdir yetişdirdiyi musiqiçilər hazırda professional fəaliyyətləri ilə məşğul olaraq uğurlar qazanırlar. Peşəkar pedaqoq, həmçinin qələmi tükənməyən musiqişünas kimi o, öz işinə daim məsuliyyətlə yanaşır. Həm Bakı Musiqi Akademiyasında, həm də Bəstəkarlar İttifaqında Zemfira xanım professional musiqişünas, incəsənət xadimi, qayğıkeş müəllim, eyni zamanda xeyirxah insan, səmimi dost və güclü qadın kimi bizə örnəkdir.
Bəstəkarlar İttifaqının təşkil etdiyi bu mötəbər tədbirdə tanınmış incəsənət xadimləri, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri, musiqişünaslar, bir sözlə Zemfira xanımı sevən və ona böyük rəğbət bəsləyən insanlar toplaşmışdır. Yubiley tədbirinin aparıcısı Əməkdar incəsənət xadimi, professor Həcər Babayeva idi. Məruzə edən hər bir şəxs Zemfira xanıma olan isti münasibətini, onunla bağlı xatirələrini bölüşürdü, eyni zamanda onun elmi, pedaqoji, ictimai fəaliyyətləri haqqında maraqlı söhbətlər edirdi.
Çıxış üçün ilk söz Mədəniyyət Nazirinin müavini Vaqif Əliyevə verildi. Daha sonra Bəstəkarlar İttifaqının sədri Firəngiz Əlizadə tədbiri açıq elan etdi. Çıxış edənlər sırasında Bakı Musiqi Akademiyasının tanınmış simaları, professorlar Gülnaz Abdullazadə, Ülviyyə İmanova, İmruz Əfəndiyeva, Asəf Zeynallı adına Musiqi Kollecinin direktoru Nazim Kazımov Zemfira xanımın yaradıcı fəaliyyətini müxtəlif rakursalrdan işıqlandırdı. Əməkdar mədəniyyət işçisi Səadət Təhmirazqızı təbriklərə qoşularaq Zemfira Qafarovanın geniş ictimai fəaliyyətini vurğuladı. Kitabın tərtibçisi, BMA-nın dissertantı Nərgiz Qulamova Zemfira xanımın ümumi yaradıcılığı ilə tanış etdi. Tanınmış musiqişünas Raya Abbasova təqdim olunan kitabın dəyərindən və quruluşundan söz açdı. Çıxışlar musiqi nömrələri ilə əvəz olunurdu.
Konsert proqramında Zemfira xanımın yaradıcılıqlarını tədqiq etdiyi bəstəkarların – Üzeyir Hacıbəyli, Ramiz Mustafayev, Tofiq Bakıxanov, Hacı Xanməmmədov, Şəfiqə Axundovanın əsəsrləri səsləndi. İfaçılar – Xalq artistləri Gülyanaq Məmmədova (xanəndə), Ülviyyə Hacıbəyova (piano), Əməkdar artist Sahib Paşazadə (tar), Prezident təqaüdçüsü Zərrin Əliyeva (violin), Fəxri Kazım-Nicat (vokal) tədbirə xüsusi rəng qatdılar.
Sonda gecənin səbəbkarı bütün qonaqlara dərin təşəkkürünü bildirərək təqdimatı keçirilən kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi olan yaradıcı kollektivə ürək sözlərini və minnətdarlığını çatdırdı.
Tədbirin fərəhləndirici məqamlarından biri, Üzeyir Hacıbəylinin irsinin tədqiqatı və təbliği istiqamətində gördüyü işlərə görə Zemfira Qafarovanın Bəstəkarlar İttifaqı tərəfindən "Üzeyir Hacıbəyli" medalı ilə təltif olunmasıdır.
Bu gün Zemfira xanım Qafarovanın 80 yaşı tamam olur. Ona möhkəm can sağlığı, ruh yüksəkliyi, könül xoşluğu və uzun ömür arzulayırıq. Bundan sonra yazıb yaratmaq üçün bol enerji diləyirik ki, yeni kitablarla musiqi xəzinəmiz daha da zənginləşsin.