Tükürpədici təfərrüatlar: İlk dəfə İlkin Süleymanovun məhkəməsində SİRLƏR AÇILDI
Tükürpədici təfərrüatlar: İlk dəfə İlkin Süleymanovun məhkəməsində SİRLƏR AÇILDITovuz rayonunun Dondar Quşçu kəndində 10 yaşlı Nərmin Quliyevanın qətlində təqsirli bilinən İlkin Süleymanovun cinayət işi üzrə növbəti məhkəmə prosesi keçirilib.
BiG.AZ "milli.az"a istinadən xəbər verir ki, Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Dadaş İmanovun sədrliyi ilə baş tutan prosesdə İlkin Süleymanovun istintaq zamanı verdiyi ilkin ifadəsi ilə bağlı araşdırmalar aparılıb.
Qeyd olunub ki, İlkin Süleymanov istintaq zamanı 4 dəfə ifadə verib. Bu ifadələrin 2-si ondan şahid qismində alınıb. İlkin Süleymanov 2020-ci ili yanvarın 8-də şahid qismində verdiyi ifadəsində qətli törətməsini inkar edib. Daha sonra yanvarın 10-da yenidən şahid qismində dindirilib.
Bundan sonra isə onun şübhəli şəxs və təqsirləndirilən şəxs qismində ifadə verdiyi məlum olub.
İlkin Süleymanov ifadəsində qeyd edib ki, Tovuz rayon Polis Şöbəsinin o zamankı rəis müavini Şahlar Cəfərov tərəfindən təhdid olunub. Onun ifadəsinə görə, Cəfərov "bura 50 nəfər silahlı şəxs gətirərəm, sənin üçün başqa cür olar" - deyə, onu təhdid edib.
İlkin Süleymanovun vəkili Əlibaba Rzayev deyib ki, Şahlar Cəfərov da, digər vəzifəli şəxslər də müvəkkilinin cinayətlə heç bir əlaqəsinin olmadığını biliblər və bu səbəbdən ondan təzyiq altında etirafedici ifadələr alıblar:
"Şahlar Cəfərov fikirləşib ki, İlkin Süleymanov hadisə yerində ifadə verən zaman orada qohumlarını, yaxınlarını görər, qışqırar ki, mənim bu cinayətlə əlaqəm yoxdur, mənə işgəncə verirlər.
Şahlar Cəfərov əvvəlcədən İlkin Süleymanovu təhdid edib, deyib ki, ora əli silahlı adamlar düzərəm, heç kimi yaxına qoymaram, yenə də istintaq təcridxanasına qayıdacaqsan, bizim tabeçiliyimzdə olacaqsan, özünü yaxşı apar. Xəbərdar edib ki, burada nə ifadə almışıq, hadisə yerində də eyni ifadələri verməlisən.
Təhdid də bununla bağlıdır. Bu da ehtiyatdan yaranan təhdid olub".
Bundan əlavə, iş materiallarında olan əvvəlki videoçəkilişlərlə bağlı tərəflər suallar veriblər. Prokuror ziddiyyətli məqamlarla bağlı İlkin Süleymanova suallar ünvanlayıb.
Vəkillər isə deyiblər ki, iş üzrə istintaq hərəkətləri aparılmayıb. Onlar iddia ediblər ki, İlkin Süleymanovun bütün ifadələrində texniki səhvlər eynidir.
İlkin Süleymanovdan bir dəfə ifadə alınıb, sonrakı mərhələlərdə eyni ifadə digər ifadələrə köçürülüb və ona da imza etdiriblər. İlkin Süleymanov özü də məhkəmədə bu faktı təsdiq edib. Deyib ki, istintaqın sonrakı mərhələlərində ondan heç bir ifadə alınmayıb, ifadələr ona əməliyyatçı tərəfindən imza etdirilib.
Növbəti proses noyabrın 29-da davam edəcək.