ABŞ institutu: "Ukraynada hərbi əməliyyatların tempi yaxın vaxtda artacaq"
ABŞ institutu: "Ukraynada hərbi əməliyyatların tempi yaxın vaxtda artacaq"Ukraynada son günlər hava şəraitinin pisləşməsi ilə əlaqədar cəbhə xəttində hərbi əməliyyatlar səngiyib. Bununla belə, onların tempinin yaxın həftələrdə artacağı ehtimal edilir.
"Report" xəbər verir ki, bu qənaətə ABŞ mərkəzli Müharibə Araşdırmaları İnstitutunun analitikləri gəlib.
Mütəxəssislər vurğulayıblar ki, Svatove, Baxmut və Vuqledar daxil olmaqla, Ukraynanın şərqində və cənubunda mühüm cəbhə bölgələrindən gələn hesabatlar göstərir ki, hazırda hər iki tərəfdəki əməliyyatlar güclü yağış və nəticədə güclü palçıq səbəbindən çətinləşir.
"Proqnozlara görə, növbəti həftə ərzində Ukraynada temperaturun aşağı düşməsi, ehtimal ki, yerin donmasına və hərbi əməliyyatların sürətlənməsinə yol açacaq, çünki hər iki tərəf mobilliyi artıracaq", - təhlilçilər qeyd ediblər.
Noyabrın 28-dən dekabrın 4-dək Ukraynanın şimal-şərqindəki ərazilərdə, məsələn, Svatove-Kreminna xətti boyunca temperatur sıfıra yaxın və ya gündəlik maksimumdan az olacaq.
Çox güman ki, yerin bərkiməsi üçün sabit sıfırdan aşağı temperaturda bir neçə gün lazım olacaq. Bu o deməkdir ki, yerüstü şərait dekabrın 3-4-nün həftəsonunda və növbəti həftə bütün Ukrayna ərazisində əməliyyatların sürətini artırmağa imkan verəcək:
"Hazırda hər iki tərəfin böyük hücum və ya əks-hücum əməliyyatlarını bərpa etməyi planlaşdırdığı aydın deyil".