Cəbrayıl rayonu ərazisinə 18 ceyran buraxılıb - YENİLƏNİB + FOTO
Cəbrayıl rayonu ərazisinə 18 ceyran buraxılıb - YENİLƏNİB + FOTOOktyabrın 19-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev vəBirinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Cəbrayıl rayonu ərazisində yaradılacaq "Azərbaycan-Türkiyə Beynəlxalq Meşə Təlim Mərkəzi", "Ağıllı Tingçilik" və "Dostluq Meşəsi" Kompleksinin layihəsi ilə tanış olublar.
AZƏRTAC xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı və birinci xanım reintroduksiya layihələrinin həyata keçirilməsi çərçivəsində Cəbrayıl rayonu ərazisinə 18 baş ceyranın buraxılması mərasimində də iştirak ediblər.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya kompleksdə görüləcək işlərlə bağlı məlumat verdi.
Bildirildi ki, Şirvan Milli Parkından götürülən 18 baş ceyran Cəbrayıl rayonu ərazisinə fərdi reintroduksiya olunub. Proses bu il və gələn il də davam etdiriləcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan ərazisində ceyranların sayının kritik həddə azalması təhlükəsi nəzərə alınaraq ceyran populyasiyasının tarixi areallarında təbii bərpasının təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycan Prezidenti tərəfindən 2003-cü ildə Şirvan Milli Parkı yaradılıb. Həyata keçirilən intensiv mühafizə tədbirləri nəticəsində Azərbaycanda ceyranların populyasiyası bərpa edilib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə fauna növlərinin-ceyran, bezoar keçisi, Dağıstan turu və nəcib maralın, o cümlədən balıq və yırtıcı quş növlərinin 2022-2023-cü illər ərzində öz tarixi areallarına reintroduksiyası nəzərdə tutulub.
15:37
Oktyabrın 19-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Cəbrayıl rayonu ərazisində yaradılacaq "Azərbaycan-Türkiyə Beynəlxalq Meşə Təlim Mərkəzi", "Ağıllı Tingçilik" və "Dostluq Meşəsi" Kompleksinin layihəsi ilə tanış olublar.
AZƏRTAC xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı və birinci vitse-prezident reintroduksiya layihələrinin həyata keçirilməsi çərçivəsində Cəbrayıl rayonu ərazisinə 18 baş ceyranın buraxılması mərasimində də iştirak ediblər.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya kompleksdə görüləcək işlərlə bağlı məlumat verib.
Cəbrayıl rayonu ərazisinə 18 ceyran buraxılıb - YENİLƏNİB + FOTOCəbrayıl rayonu ərazisinə 18 ceyran buraxılıb - YENİLƏNİB + FOTOCəbrayıl rayonu ərazisinə 18 ceyran buraxılıb - YENİLƏNİB + FOTOCəbrayıl rayonu ərazisinə 18 ceyran buraxılıb - YENİLƏNİB + FOTOCəbrayıl rayonu ərazisinə 18 ceyran buraxılıb - YENİLƏNİB + FOTOCəbrayıl rayonu ərazisinə 18 ceyran buraxılıb - YENİLƏNİB + FOTOCəbrayıl rayonu ərazisinə 18 ceyran buraxılıb - YENİLƏNİB + FOTO