Yağış sularını piyadalara sıçradan sürücülərin NƏZƏRİNƏ
Yağış sularını piyadalara sıçradan sürücülərin NƏZƏRİNƏFəsillə əlaqədar olaraq ölkədə havalar yağışlı keçir. Ölkənin hər yerində yağış birmənalı olaraq yollarda hərəkət iştirakçılarına müəyyən problemlər yaradır. Yağış yağanda asfaltlanmış və təmirli yollar belə piyadalar üçün çətinlik yaradır. Belə ki, bəzi sürücülər diqqətsiz yaxud düşünülmüş şəkildə sürət həddini aşaraq piyadaların üzərinə yağışlı su sıçradırlar.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a danışan nəqliyyat məsələləri üzrə ekspert Aslan Əsədov bildirib ki, bu cür məsələlərdə hər şeyi dövlətin yaxud dövlət qurumunun üzərinə atmaq olmaz:
"Havalar soyuduqca, iqlim dəyişdikcə bəzi insanlarda qayğılar artır. Bu, fəsil dəyişikliyi ilə əlaqədar olur. Bəzən elə olur ki, yollar, küçələr təmir edilən zaman yaddan çıxan yaxud büdcə çatmayan küçələr olur və onlar təmirsiz qalır. Bu, xırda və ya böyük diametrli çalalar əmələ gəlir. Bu çalalardan müəyyən dərəcədə yağış suları yığılıb qalır. Bəzən oradan keçən piyadalar və sürücülər arasında müəyyən anlaşılmazlıqlar, hətta davalar da olur. Bununla bağlı istər sosial şəbəkələrdə, istərsə də müxtəlif kütləvi informasiya vasitələrində mütəmadi videolara rast gəlmək olur. Bunun üçün dövlətin müəyyən proqramı çərçivəsində yollar təmir edilir, küçələr asfaltlanır. Ümumiyyətlə, istər küçə, yol şəbəkəsində, istərsə də digər sferalarda yağış sularının kənarlaşdırılması, şəhər küçələrində isə müəyyən dərəcədə atmosferin çöküntü və yığıntılardan təmizlənməsi bir plan əsasında görülür. Burada hər şeyi dövlətin yaxud dövlət qurumunun üzərinə atmaq olmaz. Şəxslərarası münasibətə baxdıqda isə sürücülərə anlayışlı olmağa, ara küçələrdə sürət həddini aşmamağa, milli dəyərlərimizdən çıxış edərək xanımların, qadınların, yaşlı və ya uşaqlı insanların yanından keçəndə diqqətli olmağı tövsiyə edirəm. Bu sistem üçtərəfli bir sistemdir - sürücü, mühit və nəqliyyat vasitəsi. Yəni bu üçü bir komponent təşkil edəndə artıq ora bir nəqliyyat meydanına çevrilir".