"Qarabağdakı ermənilər də azərbaycanlı ekofəallara qoşulsunlar"
"Laçın-Xankəndi yolunda Azərbaycanın ekofəallarının keçirdikləri aksiya hər şeydən öncə Azərbaycan təbiətinə vurulan ziyanın qarşısını almağa hesablanıb. Eyni zamanda, Azərbaycan dövlətinin suveren hüquqlarının, Azərbaycanın bütün ərazisində tətbiq olunmasına yönəlib. Ona görə də ekoaktivistlərimizin, ekofaəllarımızın bu aksiyası bütün Azərbaycan xalqı tərəfindən dəstəklənir və bütün dünya baş verən bu hadisələrin fərqində olmalıdır".
Bu sözləri BiG.AZ-a açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Hikmət Məmmədov deyib.
Millət vəkili bildirib ki, bu gün Qarabağda baş verən ekoloji terror dünyada ekoloji mühitə də təsir edir:
"Hazırda mövcud problemlər qlobal problemlərdir. Əgər dünyanın bir quşəsində ekoloji mühit zədələnirsə bu, dünyanın digər nöqtələrinə də öz təsirini göstərir. Bu gün Qarabağda yaşanan ekoloji terror bütün dünyada ekoloji mühitin pozulmasına gətirib çıxaracaq nəticələrə səbəb ola bilər. Ona görə də bu aksiyaların davam etməsi və son məqsədinə çatması olduqca mühüm əhəmiyyətlidir.
Bir gün öncə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Rumıniyada 21-ci əsrin yeni yaşıl enerji dəhlizi ilə bağlı müqavilə imzaladı. Bu tədbirdə Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula Von der Leyendə iştirak edirdi. Yaşıl enerji mənbəyi kimi çıxış edən Azərbaycanın Avropaya yaşıl enerji ixracı həm də birbaşa bu gün Qarabağda baş verənlərlə bağlıdır. Çünki Azərbaycanın yaşıl enerji mənbələrinin biri də Qarabağda olan meşə ərazilərimizdə təbii proseslər nəticəsində formalaşan enerji mənbələridir. Bu isə erməni terrorçuları olan Vardanyanlar, Köçəryanlar, Arutunyanlar bu ekoloji mühiti dağıdırlar, Azərbaycanın təbiətinə ziyan vururlar. Ona görə də bu məsələ Avropanın təbiətsevərləri tərəfindən də diqqətlə izlənməli və təqdirlə qarşılanmalıdır.
Ekoloji mühitin sərhədi yoxdur, qlobaldır. Düşünürəm ki, bu gün Qarabağda yaşayan təqribən 25 min erməni sakinlərinin də içərisində təbiətsevərlər var, ekologiya haqqında düşünənlər var. Təmənnamız ondan ibarətdir ki, onlar da gəlib azərbaycanlı ekofəallarla bu ekoloji terrora Azərbaycanla bir yerdə qarşı çıxsınlar. Düşünürəm ki, sülhə gedən yolda bu, çox vacib bir addım ola bilər".
Qeyd edək ki, Qarabağda faydalı qazıntı yataqlarının qanunsuz istismarı əleyhinə Şuşadan keçən Xankəndi-Laçın yolunda keçirilən etiraz aksiyası 8 gündür davam edir. Belə ki, Şuşa ərazisində Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan yolun bir hissəsində etiraz aksiyası azərbaycanlı aktivistlər və ekologiya üzrə qeyri-hökumət təşkilatlarının (QHT) üzvləri tərəfindən Qarabağ iqtisadi rayonunda ekoloji terrora son qoyulması tələbi ilə keçirilir.