Ukrayna KİV-i Azərbaycanın azad etdiyi ərazilərinin bərpasını işıqlandırıb: "Bizimçün təcrübədir"
Ukrayna KİV-i Azərbaycanın azad etdiyi ərazilərinin bərpasını işıqlandırıb: "Bizimçün təcrübədir"Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərini bərpa etməsi Ukrayna üçün təcrübədir.
"Report" xəbər verir ki, bu fikir Ukraynanın "5 kanal"nın hazırladığı süjetin ana xəttini təşkil edib.
Qeyd edilir ki, Qarabağ müharibəsinin başa çatmasından iki il keçir. 44 gün davam edən döyüşlərdə hər iki tərəfdən 8 mindən çox hərbçi həlak olub. Azərbaycan 30 ilə yaxındır ki, gözlədiyi qələbəni bayram edib: "Azərbaycanlılar tarixi ədaləti necə bərpa edə bildilər və Ukrayna bundan hansı təcrübə əldə edə bilər? Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazilərində minalardan təmizləmə və tikinti işləri davam edir.
Artıq iki ildir ki, Azərbaycan geri qaytardığı Qarabağı bərpa edir. Bu yer nəhəng tikinti meydanına çevrilib. Yollar çəkilir, asfalt salınır, köhnə məscidlər bərpa olunur, körpülər inşa edilir. İki il əvvəl bu yerdə buldozerlər işləyirdi və ərazini uçuş-enmə zolaqları üçün təmizləyirdilər. İndi burada hava limanı var.
Bakı geri qaytarılan əraziləri qanlı keçmişin abidəsinə çevirmir, burada gələcəyi yaradır. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə əsl tikinti bumu var. Ancaq tikintiyə başlamaq üçün bu ərazini təmizləmək lazım idi və bu minalarla və partlamamış mərmilərlə dolu minlərlə hektar ərazidir".
Süjetdə qeyd olunur ki, təkcə Ağdam rayonunda 68 min hektardan çox ərazi azad edilib. Onlardan bu günə qədər təxminən 17 min hektar ərazi minalardan təmizlənib:
"Yəni ikiillik gündəlik iş prosesində istehkamçılar Ağdam rayonunun yalnız dörddə birini minalardan təmizləyə biliblər. Bu prosesdə təkcə dövlət təşkilatları deyil, özəl qurumlar da iştirak edir.
İtlər və avadanlıqlardan istifadə olunur. Azərbaycanlılar sadəcə olaraq yüzlərlə hektar "ölümcül" torpaqları şumlayırlar.
"Kabus şəhəri" və ya "Qafqazın Xirosiması" - azərbaycanlılar 27 illik işğal başa çatdıqdan sonra Ağdam şəhərini belə adlandırırlar. Qarabağ müharibəsi zamanı Ağdam Azərbaycan qoşunlarının forpostlarından biri olub. Şiddətli döyüşlərdən sonra şəhər "Qrad" raketləri tərəfindən mühasirəyə alınaraq dağıdıldı".
Qeyd edilir ki, indi Rusiya da Ukraynada eyni taktikadan istifadə edir: "Əgər şəhəri ala bilmirsə, sadəcə ağır mərmilərlə onu yer üzündən silir.
İşğal olunmuş ərazilər qaytarıldıqdan sonra azərbaycanlılar kütləvi məzarlıqları aşkarlamağa başlayıblar.
Füzuli şəhəri də Ağdam kimi xarabalıqdadır. Lakin bu şəhər bombalanmadı, sadəcə binalar söküldü. Ukrayna da eyni qarətlə üzləşdi, Rusiya hərbçiləri dinc ukraynalıların evlərindən hətta tualet çanaqlarını oğurladılar.
İndi uzun illər işğaldan sonra burada həyatı bərpa etmək üçün titanik səylər göstərilməlidir. Bəzən qayaların arasından bir yol kəsmək, əhatə dairəsində gördüyünüz cığır etməkdən daha asandır. Biz ukraynalılar isə bunu öz təcrübəmizdən başa düşürük".