"Tikinti normalarına riayət etmək hər kəsin borcudur"
"Tikinti normalarına riayət etmək hər kəsin borcudur""Ümumiyyətlə dünyanın istənilən ölkəsində demək olar ki, binaların tikintisi müvafiq standartlara uyğun olaraq qəbul edilməlidir. Və qəbul edildikdən sonra rəsmi qurumlar, eyni zamanda həmin binanı tikən şəxslər, şirkətlər məsuliyyət daşıyır. Tikinti-quraşdırma işlərinin aparılması ilə bağlı Azərbaycanda kifayyət qədər qanunlar var. Mülkiyyətdən istifadə və icarə hüququ olmadan torpaq sahəsi üzərində özbaşına tikinti-quraşdırma işləri aparmaq cinayət hesab olunur. Bundan başqa, xüsusilə özbaşına tikinti işləri aparmaq və müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarının razılığı olmadan tikinti işləri aparmaq məsuliyyətə səbəb olur".
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında hüquqşünas Şamil Paşayev deyib.
Hüquqşünas bildirib ki, tikinti işlərinin aparılması ilə bağlı mütləq şəkildə şəhərsalma qaydaları, təhükəsizlik qaydalarının qorunması lazımdır:
"Tikinti işlərinin aparılması zamanı təhükəsizlik qaydalarının pozulmasında tikintinin planlaşdırılması, rəhbərlik edilməsi, tikinti obyektlərinin sökülməsi, yenidən qurulması zamanı, eləcə də mədən işlərində təhlükəsizlik qaydalarının pozulması ilə insanların həyat və sağlamlığı üçün real təhlükə yaratdıqda, iki və daha çox adamın ölümünə səbəb olduqda cinayət məsuliyyəti yaradır. Eyni zamanda müvafiq icazə almadan mühafizə zonasında tikinti-quraşdırma işləri aparmaq cinayət məsuliyyəti yaradır.
Tikinti işlərinin aparılması ilə bağlı mütləq şəkildə şəhərsalma qaydaları, təhükəsizlik qaydalarının qorunması lazımdır. Buna məsul olan qurumlar var, onlardan icazə almaq lazımdır. Bunu düzgün həyata keçirmək lazımdır ki, gələcəkdə bu kimi hallar və problemlər baş verməsin. Vəzifəli şəxslər də əgər bu kontekstdə öz vəzifə səlahiyyətləri ilə bağlı üzərinə düşəni etmədikdə burada onlar da vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə, eyni zamanda səhlənkarlıq cinayətinin subyekti ola bilərlər.
Qanunvericiliklə müəyyən olunmuş qaydada qanunvericilik qaydalarını pozmaqla aparılan tikinti işlərinin qarşısının alınmaması məsuliyyətə səbəb olur. Burada həm vətəndaşların, həm şirkətlərin və şirkətlərin vəzifəli şəxslərinin, dövlət qurumlarının vəzifəli şıxslərinin məsuliyyəti ehtimalı var. Tikinti normalarına riayət etmək təbii ki, hər kəsin borcudur".
Qeyd edək ki, fevralın 6-sında Türkiyənin cənub-şərqində baş verən güclü zəlzələ nəticəsində dağılan binaların keyfiyyətsiz olması və zəlzələ kimi təbiət hadisələrinə davamlı olmaması fikirləri səsləndirilir. Bu, zəlzələ zamanı dağıntıların çox olmasının başlıca səbəblərindən biri kimi göstərilir.
Son statistik məlumata görə, Türkiyədə baş verən zəlzələdə ölənlərin sayı 8 mini ötüb, 49 min 133 nəfər yaralı var və 6444 bina dağılıb.