"Binalar 10 ballıq zəlzələyə davamlı formada tikilir"
"Binalar 10 ballıq zəlzələyə davamlı formada tikilir""Vətəndaşlar daha çox yenitikili binalarda yaşamağa qorxu stres keçirirlər. Ancaq biz Türkiyədə baş verənlərə nəzər salsaq görərik ki, zəlzələ və ondan çökmüş binaları Türkiyənin tikinti sektoru, xüsusilə də həmin ərazilərdə tikilmiş binaların keyfiyyət dərəcəsi çox aşağı olub. Və bu, açıq şəkildə görsənir ki, binaların keyfiyyətinin aşağı olması səbəbindən orada fəlaktin həcmi bu qədər böyük oldu".
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında əmlak məsələləri üzrə ekspert Elnur Fərzəliyev Türkiyənin 10 şəhərində baş verən güclü zəlzələ nəticəsində dağılan binalarla bağlı danışarkən deyib.
O bildirib ki, Azərbaycanda Türkiyə ilə müqayisədə binalar daha keyfiyyətlidir və standartlara uyğun tikilib:
"Azərbaycanda yenitikili binalarda, binalara tikintiyə, tam standarta cavab verən bir formada tikilib. Düşünürəm ki, bununla bağlı hər hansısa bir zəlzələ yaxud təbii fəlakət baş verərsə uçqun Türkiyədəki qədər ola bilməz. Yəni bizdə binalar daha keyfiyyətlidir. Xüsusilə söhbət yenitikili binalardan gedir. Amma köhnətikili binaların sayı çoxdur və onların əksəriyyətinin istismar müddəti bitir. Nəzərə almalıyıq ki, Bakı və Abşeronda istismar müddətini bitirmiş köhnə çoxmənzilli və qəzalı kimi qeydə alınmış yaşayış binaları var. Həmin binalarda artıq ən qısa zamanda təmir-bərpa işləri aparılmalıdır ki, o binalar zamanla sökülüb yenitikili binalarla əvəzlənsin. Amma söküləcəyi müddətə qədər onların hər birinin sökülməsi üçün artıq uzun illər olacaq. Artıq mütləq şəkildə təmir-bərpa işləri görülməlidir.
Belə bir fikir formalaşıb ki, köhnə binalar daha keyfiyyətlidir. Çünki 2000-ci il zəlzələsini görüblər. Amma nəzərə almalıyıq ki, 2000-ci ildən bu günə artıq 23 il keçib. Yəni bu illər ərzində bu binalar istismar müddətini bitirmiş sayılırlar. Bu müddət ərzində onların bəziləri artıq sıradan çıxmış yaxud qəzalı kimi qeydə alınıb.
Binalar inşa olunan zaman təbii ki, zəlzələnin gücü nəzərə alınır. Yəni 8, 9, 10 ballıq zəlzələyə davamlı formada tikilir. Zəlzələnin gücünə və həcminə baxır. Yəni zəlzələnin nə qədər uzunmüddət olmağından da asılıdır. Dəqiqələr çox olarsa təbii ki, o zaman fəlakət böyük olar. Bizdə yenitikili binalara baxsaq görərik ki, əksər ərazilərdə binalara sıx şəkildə tikilib. Türkiyədə də sıx şəkildə tikilən binalara nəzər salanda açıq şəkildə görsənir ki, orada sağlam binaların arasında bir neçə problemli, keyfiyyətsiz bina olduqda keyfiyyətsiz binanın uçması həm də bütün sağlam binalara da fəsad verə bilir. Bu cür məsələlər də var".
Qeyd edək ki, fevralın 6-sı Türkiyənin cənub-şərqində 7.7 bal gücündə zəlzələ baş verib. Təbii fəlakət nəticəsində 10 şəhər dağıntılar altında qalıb. Son statistik məlumata görə, ölənlərin sayı 18 342, yaralıların isə 74 242 nəfərdir.