"Ulu öndər Heydər Əliyev ölkəmizin inkişafına dair mühüm xidmətlər göstərib"
"Ulu öndər Heydər Əliyev ölkəmizin inkişafına dair mühüm xidmətlər göstərib""2023-cü il Cənab Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə ölkəmizdə "Heydər Əliyev İli" elan edilmişdir. Ulu öndər Heydər Əliyev həm sovet hakimiyyəti illərində, həm də müstəqilik dövründə Azərbaycana rəhbərliyi ilə ölkəmizin inkişafına, xalqımızın rifahına dair mühüm xidmətlər göstərib, Azərbaycançılıq məfkurəsinin geniş yayılması üçün də misilsiz xitmətlər ortaya qoyub".
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında politoloq İlyas Hüseynov deyib.
Siyasi şərhçi bildirib ki, həyatımızın hər bir sahəsində Ümummilli lider Heydər Əliyevin izləri vardır:
"Biz gördük ki, Azərbaycançılıq ideyalogiyası çox uğurludur və ölkəmizin Vətən müharibəsində tarixi qələbə qazanmasında da bu ideyalogiyanın böyük dəstəyi oldu. Azərbaycanın multikultural tarixi ənənələri xalqların, millətlərin, etnik azlıqların bir ailə kimi həmrəyliyi ilə biz bütün dünyaya öz gücümüzü, qüdrətimizi göstərdik.
Müzəffər Ali Baş komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi ərzində 30 ilik işğalda olan torpaqlarımız azad olundu və bu gün Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun dünyanın aparıcı və qabaqcıl bölgələrindən birinə çevrilməsi üzərində iş gedir. Təkcə onu demək kifayyətdir ki, Füzuli və Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanlarının istifadəyə verilməsi həm hərbi-strateji nöqteyi-nəzərdən əhəmiyyətlidir, həm də bölgədə nəqliyyat, komunikasiya, logistika tranzit fəaliyyətinin icra olunması üçün də bu hava limanları xidmətindən istifadə olunacaq. Geniş avtomobil yolları şəbəkəsi, dəmir yolları şəbəkəsinin çəkilməsi isə həm də Azərbaycanın strateji planlarından xəbər verir. Horadiz-Ağbənd avtomobil və dəmir yolunun çəkilməsi gələcəkdə Zəngəzur dəhlizinə çevriləcək və artıq bu istiqamətdə işlər sürətlə gedir. Qarabağa və Şərqi Zəngəzura hər səfərimiz zamanı biz orada geniş abadlıq və quruculuq işlərinin həyata keçirildiyinin şahidi oluruq. Artıq Zəngilanın Ağalı kəndinə bir qrup məcburi köçkün də qayıdıb.
Bu ideyalar Heydər Əliyevin formalaşdırdığı dayanıqlı iqtisadiyyat və ordu quruculuğunun bariz nəticəsidir. Azərbaycan var olduqca hər zaman Heydər Əliyevin xidmətləri xatırlanacaq və həyatımızın hər bir sahəsində Ümummilli lider Heydər Əliyevin izləri vardır və onun böyük qayğı və nəvazişlə müxtəlif sahələrin inkişaf etdirildiyini bu gün görürük. Ona görə də Ulu öndərimizin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə bu il ölkəmizdə silsilə tədbirlər həyata keçiriləcək. Düşünürəm ki, Heydər Əliyevin xatirəsi hər zaman böyük hörmət və ehtiramla anılacaq".