"Ermənistan alətə çevrilir" - Moskvanın sərt bəyanatı
"Ermənistan alətə çevrilir" - Moskvanın sərt bəyanatıRusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin TASS-a müsahibəsində bildirib ki, Qərb Rusiya ilə qarşıdurmada Ermənistanı geosiyasi mübarizə aləti kimi istifadə edir.
BiG.AZ xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, diplomat Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın son açıqlamalarına da münasibət bildirib. O xatırladıb ki, Paşinyan Ermənistanın mövqeyinin Rusiyanın maraqlarına zərər vurmaq məqsədi daşımadığını desə də, Moskva Yerevanın Qərb ölkələri və qurumları ilə hərbi-siyasi və iqtisadi yaxınlaşmasını sürətləndirdiyini müşahidə edir.
Qaluzinin sözlərinə görə, Qərb artıq gizlətmir ki, Ermənistan Moskva ilə qarşıdurmada geosiyasi vasitə kimi nəzərdən keçirilir.
Diplomat vurğulayıb ki, Yerevan Avropa İttifaqına (Aİ) qoşulma perspektivinin Avrasiya İqtisadi Birliyi (AİB) üzvlüyü ilə uzlaşmadığı barədə Moskvanın mövqeyindən xəbərdardır. Onun sözlərinə görə, Ermənistan başqa bir inteqrasiya birliyinə qoşularsa, AİB-in norma və qaydalarına tam əməl edə bilməyəcək və bu da müəyyən nəticələr doğura bilər.