Cenevrə danışıqları yeni dünya düzəninə təsir edə bilər
Türkiyəli siyasi analitik Engin Özer hesab edir ki, Cenevrədə Rusiya, Ukrayna və ABŞ nümayəndə heyətləri arasında keçiriləcək danışıqlar gələcək dünya düzəninin konturlarını müəyyənləşdirə bilər.
BiG.AZ xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, ekspert bildirib: "Cenevrə görüşü format baxımından Əbu-Dabidə keçirilən müzakirələrdən daha çox İstanbul danışıqlarını xatırladır. Nümayəndə heyətlərinin tərkibi və hərbi ekspertlərin iştirakı göstərir ki, tərəflər mümkün razılaşmanın sərhədlərini və parametrlərini daha dəqiq müəyyənləşdirmə mərhələsinə yaxınlaşıblar".
Analitikin sözlərinə görə, hərbi mütəxəssislərin məsləhətləşmələrə cəlb edilməsi prosesin praktik mərhələyə keçdiyini göstərir. O hesab edir ki, artıq tərəflər gələcək razılaşmanın şərtləri, demarkasiya xətləri və razılaşmaya əməl olunmasına nəzarət mexanizmləri ilə bağlı konkret məsələləri müzakirə edirlər.