Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması: qanun nə deyir?"Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması (çirkli pulların yuyulması) dedikdə, əmlakın cinayət yolu ilə əldə edildiyini bilə-bilə onun həqiqi mənbəyini gizlətmək və ya cinayət törətmiş şəxsin məsuliyyətdən yayınmasına kömək etmək məqsədilə həmin əmlakın konversiyası və ya köçürülməsi, eləcə də bu məqsədlə maliyyə əməliyyatlarının və digər əqdlərin həyata keçirilməsi başa düşülür".
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında Vəkillər Kollegiyasının üzvü Rəşad Əliyev bildirib.
O, qeyd edib ki, bundan əlavə, əmlakın cinayət yolu ilə əldə edildiyini bilə-bilə onun həqiqi xarakterinin, mənbəyinin, yerləşdiyi yerin, ona sərəncam verilməsinin, yerdəyişməsinin, eləcə də həmin əmlaka dair hüquqların və ya onun kimə məxsus olmasının gizlədilməsi və ya ört-basdır edilməsi də cinayət tərkibi yaradır:
"Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 193-1-ci maddəsinə əsasən, bu əməli törətmiş şəxslər cinayətin predmetinin dəyərinin 50 faizindən 70 faizinədək miqdarda cərimə və ya iki ildən beş ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır. Məhkəmə eyni zamanda üç ilədək müddətə müəyyən vəzifə tutma və ya müəyyən fəaliyyətlə məşğul olma hüququndan məhrumetmə cəzası da tətbiq edə bilər.
Eyni əməllər qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən, təkrar törədildikdə və ya qulluq mövqeyindən istifadə etməklə həyata keçirildikdə, beş ildən səkkiz ilədək müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzası nəzərdə tutulur.
Əgər əməl mütəşəkkil dəstə və ya cinayətkar birlik tərəfindən, yaxud xeyli miqdarda (50 min manatdan yuxarı) törədilərsə, yeddi ildən on iki ilədək müddətə azadlıqdan məhrumetmə ilə cəzalandırılır. Bu halda da əlavə olaraq müəyyən vəzifə tutma və ya fəaliyyətlə məşğul olma hüququndan məhrumetmə tətbiq oluna bilər".