Rusiya Ukraynanın bir sıra şəhərlərini bombalayıbRusiya-Ukrayna müharibəsi dördüncü ilinə daxil olsa da, cəbhə xəttində döyüşlər səngiməyib və təxminən 1200 kilometrlik xətt boyunca qarşılıqlı hücumlar davam edir.
BiG.AZ NBC News-a istinadən xəbər verir ki, Ukrayna ordusu bəzi istiqamətlərdə taktiki əməliyyatlar həyata keçirdiyini bildirir, lakin tərəflərdən heç biri həlledici üstünlük əldə edə bilməyib və müharibə daha çox aşınma mərhələsinə keçib. Eyni zamanda Rusiya tərəfindən həyata keçirilən raket və pilotsuz aparat hücumları Ukraynanın enerji infrastrukturuna ciddi zərbə vurub. Prezident Vladimir Zelenski ölkədə demək olar ki, zədələnməyən elektrik stansiyasının qalmadığını açıqlayıb və enerji təhlükəsizliyinin əsas problemlərdən birinə çevrildiyini bildirib.
Diplomatik müstəvidə isə müharibənin dayandırılması istiqamətində müzakirələr intensivləşib. Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində Zelenski mümkün sülh razılaşması ilə bağlı beynəlxalq tərəfdaşların fəallığının artdığını qeyd edib və ehtimal olunan atəşkəs halında Ukraynada seçkilərin keçirilməsi variantının da gündəmə gələ biləcəyini istisna etməyib. Bununla yanaşı, beynəlxalq araşdırmalar müharibənin insan itkilərinin sürətlə artdığını göstərir və 2022-ci ildən bəri hər iki tərəfdə ölən, yaralanan və itkin düşənlərin ümumi sayının təxminən 1,8 milyon nəfərə çata biləcəyi bildirilir.
Hazırkı mərhələdə nə hərbi, nə də siyasi baxımdan sürətli həll görünmür və analitiklər münaqişənin yaxın dövrdə də davam edəcəyini, həm hərbi, həm də iqtisadi baxımdan region üçün ağır nəticələr yaratmaqda davam edəcəyini vurğulayırlar.