Televiziyalar sosial şəbəkələrə uduzur? Aparıcıların YouTube seçimi müzakirə yaradır - MEDİA EKSPERTİNDƏN AÇIQLAMASon günlər televiziya məkanında diqqət çəkən bir qərar müzakirələrə səbəb olub. Tanınmış aparıcılar - Həmid Hərisçi və İlhamiyyə Rza televiziya karyeralarına son qoyaraq fəaliyyətlərini bundan sonra YouTube platformasında davam etdirəcəklərini açıqlayıblar. Bu qərar təkcə iki aparıcının şəxsi seçimi kimi deyil, həm də media mühitində gedən daha böyük dəyişikliklərin göstəricisi kimi qiymətləndirilir. Son illərdə sosial şəbəkələrin sürətlə güclənməsi, izləyicilərin informasiya və əyləncə məzmununu daha çox rəqəmsal platformalardan əldə etməsi ənənəvi televiziyanın gələcəyi ilə bağlı sualları yenidən gündəmə gətirib.
Tamaşaçı auditoriyasının diqqəti getdikcə mobil ekranlara yönəldiyi bir dövrdə əsas sual yaranır: televiziya doğrudanmı sosial mediaya uduzur, yoxsa sadəcə yeni media reallığına uyğunlaşmaq mərhələsindən keçir? Məhz bu fonunda tanınmış simaların televiziyadan ayrılıb YouTube-u seçməsi media balansının hansı istiqamətdə dəyişdiyini göstərən mühüm siqnal kimi dəyərləndirilir.
Televiziyalar sosial şəbəkələrə uduzur? Aparıcıların YouTube seçimi müzakirə yaradır - MEDİA EKSPERTİNDƏN AÇIQLAMAMövzu ilə bağlı Azvision saytının rəhbəri, media eksperti Vüsal Məmmədov BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, televiziya sosial şəbəkəyə uduzub deyəndə nəzərə almaq lazımdır ki, televiziyanın rəqibi sosial şəbəkə deyil. Sosial şəbəkə platformadır. Efir məkanı platforma olaraq, məsələn peyk yayımı sosial şəbəkəyə uduzub demək daha məntiqli səslənir. Onun sözlərinə görə, televiziya kontent istehsalçısıdır. Yəni televiziyanın rəqibi hansısa başqa bir alternativ kontent istehsalçısı ola bilər: "Məsələn, televiziyanın rəqibi sosial şəbəkədə video paylaşan Həsənqulu və ya Fatmanisədir. Yəni bu rəqabətdə televiziya uduzmur. Televiziyada öz materialını eyni platformada paylaşsa, yəqinki hər material yox, keyfiyyətli və aktual materialdırsa televiziya uduzmayacaq. Sadəcə olaraq, efir yayımı sosial şəbəkədə paylaşıma uduzur. Bununda obyektiv səbəbləri var. Çünki həyatın özünün ritmi dəyişib, artıq ailədə evdə bir ekran yoxdur ki, hər kəs onun başına yığışsın.
Yəni hər kəsin öz fərqli ekranı var və heç kim həttda ənənəvi medianın çox böyük həvəskarı olan mən belə oturub televiziyanın qarşısında sevdiyim verilişin nə zaman efirə gedəcəyini gözləmirəm. Əvvəllər axşam saat 21:30-da mənim sevdiyim veriliş başlayırdısa, mən işlərimi elə planlaşdırırdım ki, axşam saat 21:30-da evdə olum. İndi isə buna ehtiyac yoxdur, mən həmin verilişə "YouTube" və başqa online platformalarda baxa bilirəm. Yəni televiziya sosial şəbəkə ilə rəqabət aparmır. Televiziya özüdə sosial şəbəkədə var. Online platformalar efir yayımına qalib gəliblər, amma televiziyaya yox. Televiziyanın rəqibi alternativ kontent istehsalçıları ola bilər. Burda da hər şey artıq istehsal olunan məzmundan və onun keyfiyyətindən asılıdır".