Son illərdə nağdsız ödənişlərin və mobil bankçılığın geniş yayılması insanların gündəlik maliyyə əməliyyatlarını xeyli asanlaşdırsa da, yeni problemləri də ortaya çıxarıb. Xüsusilə kartdan karta pul köçürmələri zamanı tələsik və ya diqqətsizlik səbəbindən vəsaitin səhv hesaba göndərilməsi halları getdikcə daha çox rast gəlinir. Bir neçə saniyə ərzində həyata keçirilən bu əməliyyat isə sonradan vətəndaşları çətin vəziyyətdə qoyur və əsas sual yaranır: səhvən göndərilən pulu geri qaytarmaq mümkündürmü? Belə hallarda bankların məsuliyyəti, vətəndaşın atmalı olduğu addımlar və qanunvericiliyin təqdim etdiyi imkanlar xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Prosesin necə işlədiyini bilməmək isə bir çox insanın vaxt itirməsinə və əlavə problemlərlə üzləşməsinə səbəb olur.
Mövzu ilə bağlı hüquqşünas Əkrəm Həsənov BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, bəzən belə hallar olur. Təbiiki şəxs kiminsə hesabına səhvən pul köçürdükdə o heç bilmir ki, həmin şəxs kimdir. Çünki o yalnız hesab nömrəsini səhv salıb və həmin şəxslədə əlaqə yarada bilmir. Onun sözlərinə görə, şəxs belə bir halda birinci növbədə öz bankına müraciət etməlidir: "Bu halda şəxsin müştərisi olduğu bank digər bankla əlaqə yaradır və ona müraciət edir ki, mənim müştərim sənin müştərinin hesabına yanlışlıqla pul köçürdüb və o pulu geri qaytar. Həmin bankda öz müştərisi ilə əlaqə saxlayır və bildirir ki, sənin hesabına yanlışlıqla pul köçürülüb. Qeyd edim ki, pul geri qaytarılan zaman yenidən bank tərəfindən komisiyya tutulur. Yəni pul tam şəkildə qarşı tərəfə geri qaytarılmır.
Təbiiki bu halda həmin bank öz müştərisinin məlumatlarını digər banka vermir. Hesabına yanlışlıqla vəsait köçürülən şəxs bildirsəki xeyr mənim hesabıma yanlışlıqla pul köçürülməyib və pulu geri qaytarmaq istəməsə, yanlış pul göndərən şəxs öz pulunu geri qaytarmaq üçün məhkəməyə müraciət etməlidir. Bu balda bank artıq öz müştərisinin məlumatlarını məhkəməyə verir. Həmin şəxs hesabına köçürülən məbləğin yanlışlıqla köçürülmədiyini sübut edə bilməsə, həmin vəsait məhkəmə qərarı ilə qarşı tərəfə geri qaytarılır. Yəni bu elədə asan məsələ deyil. Amma əksər hallarda təbiiki pul alan tərəf bilir ki, pul ona səhv gəlib və pulu geri qaytarır".