"18%-lik Əlavə Dəyər Vergisi (ƏDV) Azərbaycan vergi sisteminin ayrılmaz hissəsidir və ölkəyə mal gətirən hər satıcı bu sistemi nəzərə alır. Lakin elektron ticarət əvvəlki illərdə istisna idi: xaricdən gətirilən mallar Azərbaycanda qeydiyyatda olmayan şirkətlərdən alındığı üçün onlardan vergi tələb etmək mümkün deyildi".
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında marketoloq Saday Əlverdiyev bildirib.
O, qeyd edib ki, yeni qaydaya əsasən, alıcılar elektron ticarət vasitəsilə alınan mallara görə 18% ƏDV-ni özləri ödəməli olacaqlar. Bu sistemin tam işləməsi üçün xarici şirkətlərin Azərbaycanda qeydiyyatdan keçməsi tələb olunur. Qeydiyyatdan keçməyən şirkətlərdən gələn mallara görə ƏDV artıq alıcı tərəfindən ödənmiş hesab olunacaq. Əgər xarici şirkətlər Azərbaycanda qeydiyyatdan keçsələr, onlar satışlarını yerli qiymətlərə uyğun həyata keçirəcəklər:
"18%-lik ƏDV-nin tətbiqi elektron ticarət şirkətlərinin satış qiymətlərinə ciddi təsir göstərəcək. Qiymətlərin minimum 15% artması gözlənilir. Bu səbəbdən şirkətlər gələcəkdə satış siyasətlərini dəyişərək yeni vergi şəraitinə uyğunlaşmalıdırlar.
Bütün bu dəyişikliklər Azərbaycanın vergi tutma şəffaflığını artırmaq, balanslı siyasət yürütmək və həm yerli alıcı, həm mağaza, həm də satıcıların maraqlarını qorumaq məqsədini daşıyır".