Fevralın 17-də keçirilən məhkəmə iclasında Ermənistan vətəndaşı Ruben Vardanyan barəsində cinayət işinə baxılıb. Məhkəmənin qərarına əsasən, o, Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, terrorçuluq və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi, qanunsuz silah dövriyyəsi, cinayətkar təşkilat yaratma və digər ağır maddələri üzrə təqsirli bilinib.
Qərara görə, Vardanyan 20 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Cəzanın ilk 10 ili həbsxanada, qalan hissəsi isə ciddi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkilməlidir.
Bunu BiG.AZ-a açıqlamasında politoloq Turan Rzayev bildirib ki, Azərbaycan hüquq sisteminə uyğun olaraq proses həm milli qanunvericilik, həm də beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində aparılıb. Təqsirləndirilən şəxsin müdafiə hüququ təmin edilib, sübutlar açıq məhkəmə iclaslarında təqdim olunub və bütün mərhələlər sənədləşdirilib. Qərar beynəlxalq humanitar hüquq prinsipləri və insan haqları normaları nəzərə alınmaqla qəbul edilib. Cinayətlərin ağırlıq dərəcəsi və xarakteri nəzərə alınaraq cəzanın növü və çəkilmə rejimi müəyyən edilib:
"Məhkəmə materiallarında Vardanyanın təcavüzkar müharibənin planlaşdırılması və aparılması, mülki əhaliyə qarşı zorakılıq, məcburi köçürmə, beynəlxalq humanitar hüquq normalarının pozulması, terrorçuluq fəaliyyəti və digər ağır cinayətlərdə iştirakı qeyd olunub. Sadalanan əməllər Azərbaycan qanunvericiliyi və beynəlxalq hüquq baxımından ağır cinayət kateqoriyasına daxildir və məhkəmə bu istiqamətdə ciddi hüquqi qiymətləndirmə aparıb.
Beynəlxalq insan haqları təşkilatı Amnesty International isə məhkəmə prosesi ilə bağlı tənqidi açıqlama yayıb. Təşkilatın Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə direktoru Marie Struthers prosesi formal və ədalətsiz adlandırıb. Azərbaycan tərəfi isə bu iddiaları əsassız və qərəzli hesab edir, prosesin hüquqi çərçivədə və şəffaf şəkildə aparıldığını vurğulayır.
Rəsmi dairələr bildirir ki, "Amnesty International"ın yanaşması selektiv xarakter daşıyır. 2020-ci ildə təşkilat mülki əhaliyə qarşı müəyyən silahlardan istifadə ilə bağlı geniş kampaniya aparmış, lakin Ermənistanın Azərbaycan şəhərlərinə raket hücumları nəticəsində həlak olan mülki şəxslərlə bağlı eyni intensivlikdə mövqe sərgiləməmişdir. Bundan əlavə, Ermənistandan deportasiya olunmuş azərbaycanlıların hüquqları ilə bağlı müraciətlərə təşkilatın konkret reaksiya vermədiyi bildirilir.
Azərbaycan tərəfi vurğulayır ki, Vardanyan işi fərdi münasibətlər deyil, dövlətin suverenliyi və konstitusiya quruluşunun qorunması kontekstində qiymətləndirilməlidir. Hüquqi proses yalnız milli qanunvericiliyə deyil, beynəlxalq hüquq prinsiplərinə də əsaslanıb. Məhkəmə qərarı, törədilmiş cinayətlərin sənədləşdirilməsi və cəzanın seçimi bütün aspektlərdə qanuni əsaslara söykənir.
Nəticə etibarilə, Ruben Vardanyanla bağlı məhkəmə qərarı təkcə hüquqi məsələ deyil, həm də beynəlxalq informasiya və siyasi müstəvidə müzakirə olunan mövzu kimi çıxış edir. Azərbaycan tərəfi hesab edir ki, beynəlxalq təşkilatların qərəzli mövqeyi prosedurun obyektivliyini gölgələməyə xidmət edir və hüquqi qiymətləndirmənin düzgünlüyünü dəyişdirmir".