Azərbaycanda son dövrlərdə ərzaq məhsullarının qiymətləri davamlı olaraq artır və bu artım həm gündəlik həyat xərclərini, həm də ailə büdcəsini ciddi şəkildə təsir edir. Maraqlıdır ki, pensiyaların artırıldığı dövrlərdə belə qiymət artımı daha sürətlənir, nəticədə vətəndaşların alıcılıq qabiliyyəti həqiqətən zəifləyir. Bu vəziyyət yalnız sosial narazılıq yaratmır, eyni zamanda iqtisadi ədalət və rifahın qorunması baxımından da ciddi suallar doğurur.
Mövzu ilə bağlı iqtisadçı Eyyub Kərimli BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, hazırda bir ayın statistik göstəricilərinə əsaslanaraq demək olarki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ciddi qiymət artımı müşahidə olunmur. Onun sözlərinə görə, əsasən ərzaq məhsullarının qiymətində artım var: "Hesab edirəm ki, qiymətlərin artımına səbəb təkcə pensiyalardakı artım deyil, digər sahələrdə də müəyyən qiymət artımıda bahalaşmaya səbəb ola bilər. Əlbbətdəki bu istiqamətdə atıla biləcək əsas məsələ idxal təzhizat kanallarının dahada şaxələndirilməsidir. Ölkədə rəqabət mühitinin dahada liberallaşdırılmasıdır. Bəzi daha iri bazar payı və inhisarçı mövqeydə olan şirkətlərin bazar payına ciddi nəzarət etməsidir. Bütün bunlar rəqabətliliyin artırılması, qiymət artımının qarşısını alan əsas səbəblərdən biridir.