Azərbaycanda bir çox universitetdə təhsil sistemi hələ də əsasən nəzəri biliklər üzərində qurulub və tələbələr üçün praktik təcrübə imkanları məhduddur. Nəticədə məzunlar iş bazarına çıxanda real iş şəraitinə uyğun bacarıqlardan çox, yalnız kitab biliklərinə malik olurlar. Bu isə həm işəgötürənlərin tələb və gözləntiləri ilə kəsişmir, həm də gənclərin öz karyera inkişafını gecikdirir.
Mövzu ilə bağlı təhsil eksperti Şəmsi Qoca BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, bu problem bütövlükdə təhsil sistemimizin struktur böhranını əks etdirir. Onun sözlərinə görə, müasir dünyada məlumat artıq hər yerdədir, lakin universitetlərimiz hələ də köhnəlmiş "əzbərçilik" modeli ilə gənclərə yalnız nəzəriyyə yükləyir: "Nəticədə məzunlarımız "nəyi bilirsən?" sualına cavab tapa bilsələr də, işəgötürənin "nəyi bacarırsan?" sualı qarşısında aciz qalırlar. Çıxış yolu universitetlərlə real iş dünyası arasındakı uçurumu aradan qaldırmaqdan, təcrübə proqramlarını formal sənəd deyil, real vərdiş meydanına çevirməkdən keçir.