Son illərdə maraqlı bir mənzərə formalaşıb: Azərbaycan beynəlxalq arenada hansısa ciddi uğur əldə edən kimi, paralel şəkildə xaricdə siyasi qalmaqallar, etiraz aksiyaları və mediada eyni məzmunlu tənqidi materiallar peyda olur. Bu artıq təsadüf kimi görünmür.
Vaşinqtonda baş verən son hadisələr də məhz belə bir dövrə təsadüf etdi. Azərbaycanın enerji layihələrində artan rolu, regionda nəqliyyat dəhlizlərinin açılması və Bakının diplomatik fəallığının yüksəlməsi fonunda birdən-birə informasiya məkanında ölkə əleyhinə kampaniyanın güclənməsi diqqətdən qaçmadı. Hadisənin özündən çox onun necə təqdim olunması suallar doğurdu.
Baş verənlər zamanı Prezidentin Dövlət Mühafizə Xidmətinin təhlükəsizlik qaydalarına uyğun şəkildə hərəkət etməsi əslində gözlənilən addım idi. Dünyanın istənilən ölkəsində dövlət başçısının təhlükəsizliyi prioritet sayılır və təhlükəsizlik qaydalarının pozulmasına reaksiya verilməsi adi prosedur hesab olunur. Buna baxmayaraq, hadisənin mahiyyətindən çox emosional tərəfi qabardıldı.
Əslində məsələ daha geniş kontekstdədir. Son dövrlərdə Azərbaycanla ABŞ arasında siyasi və iqtisadi əlaqələrin yüksələn xətt üzrə inkişaf etməsi diqqət çəkir. Enerji təhlükəsizliyi, regional əməkdaşlıq və diplomatik dialoqun genişlənməsi bəzi ermənipərəz dairələrdə açıq narahatlıq doğurur. Azərbaycan hər dəfə beynəlxalq mövqelərini möhkəmləndirdikcə və yeni tərəfdaşlıqlar qurduqca informasiya təzyiqinin də paralel artması təsadüfi görünmür.
Məhz bu fonda hadisənin Qərb mediasında işıqlandırılma sürəti ayrıca diqqət çəkdi. CNN, BBC, The Washington Post və The Guardian kimi nüfuzlu nəşrlər olayı qısa müddətdə gündəmə çıxardı və əsas diqqət təhlükəsizlik səbəblərinə deyil, görüntülərin emosional tərəfinə yönəldi. Bu isə hadisənin təqdimatında balans məsələsini yenidən müzakirəyə açdı.
Eyni zamanda Ermənistan lobbi çevrələrinə yaxın media platformalarının fəallığı da diqqətdən yayınmadı. Xüsusilə Ermənistanın ANSA lobbi təşkilatı məsələni sürətlə öz YouTube platformasında yayması və erməni xəbər resurslarının bunu koordinasiyalı şəkildə tirajlaması informasiya axınının təsadüfi olmadığını düşündürür. Maraqlıdır ki, hadisənin digər tərəfləri və təhlükəsizlik konteksti isə eyni sürətlə yayılmadı.
Bütün bunlar belə bir qənaəti gücləndirir ki, informasiya dalğası spontan deyil, müəyyən siyasi maraqlar çərçivəsində formalaşdırılıb. Azərbaycanın regionda artan rolu, Ermənistanla sülh gündəliyinin irəliləməsi və Vaşinqton platformasında aparılan danışıqların yeni mərhələyə keçməsi bəzi dairələr üçün arzuolunan mənzərə deyil.
Amma burada əsas məqam dəyişmir: bu cür kampaniyalar adətən Azərbaycanın zəif olduğu dövrdə deyil, məhz gücləndiyi mərhələlərdə ortaya çıxır. Çünki güclənən və müstəqil qərarlar verən dövlətlər həmişə siyasi narahatlıq yaradır.
Bugünkü reallıqda informasiya artıq sadəcə xəbər deyil - siyasi təsir vasitəsidir. Lakin informasiya dalğaları nə qədər güclü olsa da, zaman keçdikcə emosional kampaniyalar səngiyir, faktlar isə qalır.
Azərbaycanın son illərdə qazandığı mövqe də məhz həmin faktların nəticəsidir.