Səlim Müslümovun cinayət işində 324 şahid var
Səlim Müslümovun cinayət işində 324 şahid varSabiq əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümovun cinayət işində 324 şahid var.
BiG.AZ report-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində S.Müslümovun məhkəməsində bildirilib.
Əvvəlcə şahid qismində nazirliyin daxili nəzarət şöbəsinin məsləhətçisi Anar Bayramov ifadə verib.
O bildirib ki, S.Müslümovun dövründə idarələrdə araşdırma aparılır, nöqsanlar aşkar olunan kimi arayış hazırlanıb rəhbərliyə təqdim edilirdi:
"Yoxlanmalı olan obyektlər iş planına uyğun müəyyən olunurdu. Yoxlamalara rəhbərliyi hər dəfə ayrı-ayrı şəxslər təyin edilirdi. Yoxlama qruplarına Daxili Nəzarət Şöbəsinin əməkdaşlarından kimsə rəhbər təyin olunurdu. Biz arayışı təqdim edirdik rəhbərliyə, nə qərar qəbul olunurdu, ondan mənim xəbərim olmurdu. Kimin kimdən pul alması barədə məlumatım olmayıb".
Prosesdə Səlim Müslümova ifadə vermək təklif olunub. O isə bildirib ki, ibtidai istintaqa ifadə verib və həmin ifadəsini təsdiqləyir.
Hakim Faiq Qəniyev bildirib ki, təqsirləndirilən şəxsin cinayət işi ilə bağlı 324 şahid var və onların böyük əksəriyyəti dindirilib. Dindirilən şahidlər də təxminən eyni epizodlar üzrə oxşar məzmunlu ifadə veriblər. Ona görə də məhkəmə istintaqının yekunlaşması barədə müzakirə aparmaq olar.
Hakim deyib ki, mənimsəmə epizodu üzrə ayrılmış cinayət işinin istintaqı zamanı 1 milyon 389 min manat ziyan dövlət büdcəsinə ödənilib.
Bundan başqa, 98 obyekt üzrə 634 min manata ziyanın ödənilməsi də təmin olunub.
Ən çox "Göy qurşağı" MTK tərəfindən mənimsəmə faktı müəyyən olunub. Bu rəqəm 2 milyon 577 min manat müəyyən edilib, həmin ziyanın da ödənilməsi təmin olunub.
S.Müslümovun vəkili Ayxan Rüstəmzadə deyib ki, cinayət işi üzrə şahidlərin 70 faizi dindirilib və bununla da şahidlərin dindirilməsi ilə kifayətlənmək olar.
Prokuror isə bu məsələyə növbəti prosesdə münasibət bildərəcəyini açıqlayıb.
Məhkəmə iclası davam etdiriləcək.
Toplanılan materiallar əsasında başlanılan cinayət işi üzrə S.Müslümovun xidməti vəzifələrinin icrası ilə əlaqədar özü üçün qanunsuz üstünlüklər əldə etmək məqsədilə qulluq səlahiyyətlərindən tamah niyyəti ilə qulluq mənafeyinə qəsdən zidd olaraq istifadə edib dövlətin qanunla qorunan mənafelərinə ağır nəticələrə səbəb olan zərər vurmasına, habelə onun tərəfindən tabeliyində işləyən vəzifəli şəxslərdən vasitəçi kimi istifadə etməklə müxtəlif rayonlarda əlillər üçün fərdi yaşayış və internat evlərinin tikinti-təmirinin aparılması işlərini yerinə yetirən fiziki və hüquqi şəxslərə ayrılmış pul vəsaitlərinin bir hissəsinin tələb edilərək alınmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.