Saxta zinət əşyası satanları hansı cəza gözləyir?Onlayn qızıl satışı son dövrlər geniş yayılıb. Lakin bu sahədə dələduzluq halları da artmaqdadır. Bəzi hallarda qızıl olmayan məmulatlar zinət əşyası adı ilə alıcılara satılır və hətta çatdırılma da həyata keçirilir.
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a açıqlama verən Vəkillər Kollegiyasının üzvü Rəşad Əliyev bildirib ki, vətəndaşlara qarşı dələduzluq əməli törədildikdə hüquq-mühafizə orqanları araşdırma aparır və dəymiş zərərin məbləğinə uyğun olaraq təqsirkar şəxsin məsuliyyətə cəlb olunmasını təmin edir.
Onun sözlərinə görə, dələduzluq - yəni etibardan sui-istifadə və ya aldatma yolu ilə özgənin əmlakını ələ keçirmə - həm inzibati, həm də cinayət məsuliyyəti yaradır. Əgər ələ keçirilən məbləğ 500 manatdan azdırsa, bu hal inzibati xəta hesab olunur və İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 227-ci maddəsinə əsasən məsuliyyət müəyyən edilir.
Məbləğ 500 manatdan yuxarı olduqda isə artıq cinayət məsuliyyəti yaranır və Cinayət Məcəlləsinin 178-ci maddəsinin müvafiq bəndləri üzrə cinayət işi başlanılır.
Rəşad Əliyev vurğulayıb ki, zərərçəkmiş şəxs istintaq və məhkəmə mərhələsində mülki iddia qaldıra bilər. Məhkəmə təqsirləndirilən şəxsin əməlini hüquqi qiymətləndirir, cəza təyin edir və mülki iddia əsaslı olduğu halda dəymiş zərərin zərərçəkmişə qaytarılması barədə qərar çıxarır.
O qeyd edib ki, dələduzluq edən şəxs həbs olunsa belə, zərəri ödəmək öhdəliyindən azad edilmir. Həbsdən sonra da borcunu ödəməlidir. Məhkəmə qərarı icra edilmədikdə isə əlavə məsuliyyət yarana bilər.
Eyni zamanda, zərər tam ödənildikdə və tərəflər arasında barışıq əldə edildikdə təqsirləndirilən şəxs məsuliyyətdən azad oluna bilər. Belə ki, istintaq və ya məhkəmə dövründə dəymiş ziyan ödənilərsə və əlavə olaraq xeyli miqdarda olduqda 25 faiz, külli miqdarda olduqda isə 50 faiz dövlət nəfinə ödəniş edilərsə, məsuliyyətdən azad edilmə mümkündür. Əks halda, şəxs təyin edilmiş cəzanı çəkməlidir.