Ukrayna və Rusiya arasında Cenevrədə keçirilən sülh danışıqları çərşənbə günü cəmi iki saatdan sonra qəfildən başa çatdı.
BİG.AZ Reuters-ə istinadən xəbər verir ki, Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski müzakirələrin "çətin" olduğunu bildirib və Rusiyanı dörd illik müharibəyə son qoymaq üçün razılaşmaya doğru irəliləyişi qəsdən təxirə salmaqda günahlandırıb. ABŞ prezidenti Donald Tramp son günlərdə iki dəfə danışıqların uğurlu olmasını təmin etmək üçün addımlar atmağın Ukrayna və Zelenskinin öhdəsinə düşdüyünü bildirdiyindən, İsveçrədə ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə sülh danışıqları baş tutur. Zelenski çərşənbə günü X hesabında danışıqların ilk gününün gərgin keçdiyinə dair xəbərlərdən sonra yazıb: "Dünənki görüşlər həqiqətən çətin keçdi və deyə bilərik ki, Rusiya artıq son mərhələyə çata biləcək danışıqları uzatmağa çalışır". Zelenskinin şərhlərindən bir neçə dəqiqə sonra Rusiyanın dövlət xəbər agentliyi RİA danışıqların başa çatdığını bildirdi.
Rusiyanın baş danışıqçısı Vladimir Medinski Cenevrədə danışıqların keçirildiyi otelin foyesində jurnalistlərə tarixi göstərmədən əlavə danışıqların tezliklə keçiriləcəyini bildirib. Ukrayna rəsmisi Cenevrədə danışıqların başa çatdığını təsdiqləyərək, danışıqların "təxminən iki saat" davam etdiyini bildirib. Axios-a verdiyi müsahibədə Zelenski Trampın Rusiyanı deyil, Ukraynanı sülh planı üçün danışıqlar şərtlərində güzəştə getməyə çağırmasının "ədalətsiz" olduğunu bildirib. Zelenski həmçinin bildirib ki, Ukraynanın Rusiyanın Donbas bölgəsində ələ keçirmədiyi əraziləri geri qaytarmasını tələb edən istənilən plan referenduma çıxarılarsa, ukraynalılar tərəfindən rədd ediləcək. "Ümid edirəm ki, bu, sadəcə onun taktikasıdır, qərarı deyil", - deyə Zelenski müsahibəsində bildirib.