MTK-ların komendant pulu niyə durmadan artır? - Sakinləri narahat edən suallar - ƏMLAK EKSPERTİNDƏN AÇIQLAMASon illər çoxmənzilli yaşayış binalarında fəaliyyət göstərən Mənzil-Tikinti Kooperativləri (MTK) tərəfindən sakinlərdən yığılan "komendant pulu" ciddi narazılıq mövzusuna çevrilib. Rəsmi olaraq blokların təmizlənməsi, liftlərin saxlanılması, həyətin abadlaşdırılması və məişət tullantılarının daşınması kimi xidmətlər üçün nəzərdə tutulan bu ödənişlər bir çox binalarda gözlənilmədən və əsaslandırılmadan artırılır. Bununla yanaşı, xidmətlərin keyfiyyəti dəyişmədiyi halda aylıq ödənişlərin məbləğinin artması və artımların hansı meyarlara əsaslandığının açıqlanmaması müzakirələrə səbəb olur.
MTK-ların komendant pulu niyə durmadan artır? - Sakinləri narahat edən suallar - ƏMLAK EKSPERTİNDƏN AÇIQLAMAMövzu ilə bağlı əmlak eksperti Ramil Osmanlı BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, Nazirlər Kabinetinin mənzil idarəçəliyində təsdiq olunan qiymət siyasətinin həyata keçirilməsi və müəyyən olunması ilə bağlı qaydaları mövcuddur. Onun sözlərinə görə, həmin qaydalara uyğun olaraq hər bir sakinin bu prosesdə iştirak etmək hüququ, eyni zamanda vəzifəsi var: "Təssüflər olsun ki, sakinlər hələdə sovet dövrünün ənənəsi ilə yaşayır və hesab edir ki, hansısa bir sehirli əl gəlib onun yaşadığı binanı qoruyub saxlayacaq, təmir edəcək və onun istismar xərclərini ödəyəcək. Lakin bu belə deyil. Yəni sakinlər bu prosesdə birbaşa iştirakçıdırlar və iştirak etməlidirlər. Sakin bu prosesdə iştirakla bağlı öz hüquq və vəzifələrini mənzil məcəlləsində göstərilən qaydalar üzrə yerinə yetirməlidir. Həm binanın saxlanılması üçün nəzərdə tutulan tariflərin müəyyən olunmasında bilavasitə iştirak etməli, həmdə gələcəkdə o xidmət haqqlarının ödənilməsi və xidmət haqlarının, toplanan vəsaitin hara xərclənməsi ilə bağlı hesabatlılığın təmin olunmasında birbaşa iştirak etməlidir. Çünki bu vəsait sakinlərdən toplanan vəsaitdir.