Süni intellekt gələcəyin iş dünyasını necə dəyişdirəcək? - İKT EKSPERTİNDƏN AÇIQLAMATexnologiyanın sürətli inkişafı və süni intellekt sistemlərinin gündəlik həyatın demək olar ki, bütün sahələrinə daxil olması əmək bazarının gələcəyi ilə bağlı ciddi müzakirələr yaradıb. Artıq bir çox ölkədə avtomatlaşdırma, robot texnologiyaları və ağıllı proqram təminatları yalnız fiziki əməyə deyil, eyni zamanda analitik və ofis işlərinə də təsir göstərməyə başlayıb. Qarşıdakı 40-50 il ərzində bu proses bəzi ənənəvi peşələrin tamamilə sıradan çıxmasına, bəzilərinin isə köklü şəkildə dəyişməsinə səbəb ola bilər. Bu dəyişikliklər fonunda əsas sual isə açıq qalır: gələcəyin əmək bazarında hansı peşələr risk altındadır və cəmiyyət bu transformasiyaya nə dərəcədə hazırdır?
Süni intellekt gələcəyin iş dünyasını necə dəyişdirəcək? - İKT EKSPERTİNDƏN AÇIQLAMAMövzu ilə bağlı İKT üzrə ekspert Fərid Kazımov BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, süni intellektin inkişafı nəticəsində bəzi peşələr trasformasiyaya uğrayacaq, bəzi peşələr isə ümumiyyətlə ləğv olunacaq. Məsələn, mən düşünürəm ki, gələcəkdə sürücü peşəsi olmayacaq. Yəni süni intellekt sürücüləri tam şəkildə əvəz edəcək. Sürücü peşəsi 10-15 il sonra olmayacaq. Onun sözlərinə görə, bundan başqa hüquq sahəsində Qərbdə bu peşə iki yerə bölünür: "Birinci məhkəmədə çıxış edən vəkillər, ikincisi isə məhkəməyə qədər iş aparan hüquqşünaslardır. İkinci işi görən yəni məhkəməyə hazırlıq işini görən hüquqşünas peşəsi sıradan çıxacaq, onların işini artıq süni intellekt görəcək. Gələcəkdə jurnalistika peşəsidə yoxa çıxacaq. Beləki jurnalistlərin işini artıq süni intellekt görəcək.
Bundan başqa bank sektorunda çox ciddi dəyişikliklər olacaq. Gələcəkdə gəlirləri 1 milyard dolları keçən şirkətlərin cəmi 3-4 işçisi olacaq".