Bir çox Qərb ölkəsində "uşaq qutusu" və ya "baby box" adlanan xüsusi konteynerlər mövcuddur. Bu konteynerlər valideynlərə təhlükəsiz və anonim şəkildə uşaqlarını təhvil vermək imkanı yaradır. Məqsəd həm uşağın sağlamlığını qorumaq, həm də valideynlərin çətin vəziyyətlərdə təhlükəsiz seçim etməsini təmin etməkdir. Təəssüf ki, ölkəmizdə bəzi hallarda valideynlər uşaqlarını təhlükəli şəraitdə, küçələrdə və hətta zibil qutularında qoyaraq həm uşaq, həm də cəmiyyət üçün ciddi risklər yaradırlar. Bu vəziyyət sosial xidmətlərin mövcudluğu və maarifləndirmə səviyyəsinin aşağı olmasının nəticəsi kimi dəyərləndirilir.
Bəzi valideynlər isə uşağını uşaq evinə qoymaq üçün sosial verilişlərə müraciət edir və orada reytinq naminə aylarla verilişdə otuzdurulması halları müşahidə olunur. Belə bir təcrübənin ölkəmizdə tətbiqi, uşaqların təhlükəsizliyini təmin etmək, sosial məsuliyyəti artırmaq və qanunvericiliyi gücləndirmək baxımından düşünülə bilər. Bununla yanaşı, tətbiq olunacaq model yalnız texniki olaraq quraşdırmaqla kifayətlənməməli, həm də ictimai maarifləndirmə və sosial dəstək sistemləri ilə birlikdə həyata keçirilməlidir.
Mövzu ilə bağlı sosioloq Mail Yaqub BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, şübhəsiz ki, əgər bir valideyn öz övladını zibil yeşiyinə atırsa, ondansa anonim şəkildə bu formada dövlət tərəfindən təşkil olunmuş bir mexanizmlə dövlət müəssisələrinə təhvil versə daha yaxşı olar. Bu o anlama gəlməməlidir ki, mən bunu təşviq edirəm və deyirəm ki, mütləq belə edin. Düşünürəm ki, hansısa bir verilişdə yəni reytinq xətrinə insanları danışdırmağa çalışan bir verilişə çıxıb, "mən övladımdan imtina edirəm" demək əvəzinə və ya uşağı zibil qutusuna atmaq əvəzinə bu formada yəni anonim şəkildə olması daha məqsədə uyğundur. Onun sözlərinə görə, bu o anlama gəlməməlidir ki, biz bunu təşviq edirik ki, valideyn öz uşağından imtina etməlidir: "Bizim milli mənəvi dəyərlərimiz buna icazə vermir ki, valideyn öz övladından imtina etsin.
Hər bir valideyn öz övladına sahib çıxmalıdır. Amma istisna hallarda, yəni milyonda bir belə bir hal baş versə, bu mexanizm bizdə də tətbiq olunsa çox gözəl olar".