Azərbaycanda insanlar şirkətlərin fırıldağına görə niyə məhkəməyə müraciət etmirlər? - HÜQUQŞÜNASDAN AÇIQLAMA
Azərbaycanda insanlar şirkətlərin fırıldağına görə niyə məhkəməyə müraciət etmirlər? - HÜQUQŞÜNASDAN AÇIQLAMAAzərbaycanda bir çox vətəndaş, şirkətlərin keyfiyyətsiz xidmətinə və ya fırıldaq fəaliyyətinə rast gəldikdə, hüquqlarını qorumaq üçün məhkəməyə müraciət etməkdən çəkinir. İnsanları bu addımı atmaqdan saxlayan əsas səbəblər arasında mürəkkəb bürokratik prosedurlar, məhkəmə proseslərinin uzun və yorucu olması, həmçinin nəticənin qeyri-müəyyənliyi yer alır. Bu vəziyyət, həm istehlakçı hüquqlarının effektiv qorunmasını çətinləşdirir, həm də şirkətlərin məsuliyyətsiz davranışlarını davam etdirməsinə şərait yaradır. Nəticədə, vətəndaşlar problemlə üzləşdikdə susmaq və ya problemi öz həlləri ilə keçmək yolu ilə hərəkət edir, bu isə sosial və hüquqi sistemin zəif tərəflərini ortaya çıxarır.
Azərbaycanda insanlar şirkətlərin fırıldağına görə niyə məhkəməyə müraciət etmirlər? - HÜQUQŞÜNASDAN AÇIQLAMAMövzu ilə bağlı hüquqşünas Əkrəm Həsənov BiG.AZ-a açıqlamasında bildirdi ki, burda bir neçə səbəb var. Onun sözlərinə görə, əsas səbəb odur ki, insanlar məhkəmələrə etibar etmirlər: "İnsanlar düşünür ki, onu aldatmış sahibkar məhkəmədə daha güclüdür və işini həll edəcək. Bir çox hallarda elə belədə olur. Həttda məhkəmə vətəndaşın xeyirinə qərar versədə belə, vurulan zərəri sahibkardan elədə çox tutmur. Nəzərə alsaq ki, vətəndaş özü bu işi məhkəmədə apara bilmir, mütləq qaydada vəkil tutmalıdır.
Vəkilə çəkilən xərcidə məhkəmə sahibkardan tuta bilər, ancaq məhkəmə xərcin yalnız bir hissəsini sahibkardan tutur. Yəni vətəndaşın məhkəmə üçün çəkdiyi xərc bəzi hallarda ona vurulan zərərdən daha çox olur. Məhkəmədə o məbləği sahibkardan tutmur. Yəni səbəblər bunlardır. Ancaq xarici ölkələrdə belə deyil".